| CosminSM a întrebat:

Ajutor! De curand mi-am upgradat pc-ul cu core 2 quad q8300 si cooler artic freezer 7 pro rev. 2. Iar cand pornesc pc-ul ventilatorul de la cooler porneste greu, din a 2 a sau a 3 a repornire automata,iar daca il imping un pic cu mana,porneste ventilatorul si ticaie si se aprind niste beculete pe placa de baza, daca nu porneste ventilatorul.Inca o problema, cand se deschide windows-ul imi apare :"your PC ran into a problem and needs to restart. We’re just collecting some error info, and then we’ll restart for you.. (100% complete)".Iar am incercat sa schimb windows-ul si tot asa apare.Ce pot face? HELP!

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Repejor, fa cel mai recent update de bios pentru placa de baza.
Ce putere are sursa de alimentare? Este una de calitate? Ce componente mai ai in pc? Poate fi si sursa buba dar sunt 99.9% convins ca bios-ul nu este updatat.

| CosminSM explică (pentru Jipa95):

Am scos toti rami si i-am schimbat locurile ( aveam 4 buc de rami, in total 6 gb ) si slotul da langa cooler, am scos un 1 gb de ram si acuma merge. Oare de ce? E ars ram-ul. De asta ticaia si se aprinde niste becuri pe placa de baza?

| CosminSM explică (pentru Jipa95):

Aha da. Sistemul meu : Core 2 quad q8300 cu cooler artic freezer 7 pro rev.2
Geforce GTX 560
Acuma am 5 GB ram DDR2
HDD 250 GB
Placa de baza : Gigabyte GA-EP43-UD3L
Sursa : Raidmax 500 W cu 2 ventilatoare

| halogen001 a răspuns:

Daca e bios-ul vechi si trebuie schimbat, trebuie pus un procesor care merge, apoi se poate face un update de bios. Pe pagina http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=3499 pentru q8300 trebuie bios-ul F1 sau mai nou de F1 si cred ca acum e cel putin F1 instalat. E foarte posibil ca sursa sa nu poata da curentul necesar. Daca ventilatorul porneste greu, inseamna ca nu are curent. Se poate incerca verificarea tensiunilor in bios. Se poate ca ventilatorul sa nu mearga bine. Daca ticaie ventilatorul, poate se atinge ceva la el, poate trebuie un ventilator nou. Nu am incredere prea multa nici in sursa de curent.

| CosminSM explică (pentru halogen001):

Acum porneste ventilatorul de la primul ticait cand pornesc pc-ul si nu mai apare eroarea aia si se deschide normal. Dar am scos un 1gb ram de langa cooler ca sa mearga. De ce?

| halogen001 a răspuns (pentru CosminSM):

Memoriile consuma foarte putin curent, deci nu e de la sursa. Ori memoria are ceva, ori slotul de memorie, ori asa e configuratia placii sa mearga numai cu anumite memorii, in anumite pozitii.