| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! E urgent! Cum deschid un fisier in.doc pe windows 10? Ca zice ca sa caut pe store ce program sa descarc si am descarcat unu care cica poti deschide fisiere in.doc dar nu merge.DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Alt destept si asta cu instalat Office. Vezi ca ai office online, moca. Plus Google Docs. Plus o tona de alte chestii. https://office.live.com/start/default.aspx
https://www.google.com/drive/

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc,functioneaza.Si daca vreau sa scriu un document, ce program folosesc? Adica pe windows 7 era word.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Scrie in Word online, salvezi pe disc daca il vrei musai in calculator. Online e sfint, ramine acolo chiar daca iti arunci calculatorul in aer.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Mersi mult!

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Dar nu e pentru mine laptopu asta adica nu lucrez eu pe el, si persoana respectiva nu prea se pricepe si ii se pare prea greu asa..Nu exista o solutie sa fie pus word pus pe desktop? ..Banuiesc ca nu ca am cautat si nu gasesc.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca i se pare prea greu asa sa isi scoata certificat de handicap mintal, am auzit ca se dau bani pentru asta. Serios, sfinte cirnat, cit de greu e sa intri pe un nenorocit de site si sa iti faci treaba acolo? In loc sa dai click pe Word pe desktop deschizi un browser, lansezi office online/google docs din bookmarks (deci nu trebuie' sa tii minte nici o nenorocita de adresa), dupa prima logare il setezi sa tina minte user/pass deci nici astea nu trebuie' sa le tii minte, si iti faci treaba. Serios. Arata-i persoanei respective ca daca nu e in stare sa urmeze doi pasi in loc de unul, ar fi mai bine sa se duca naibii sa lucreze la spalat vase si sa nu mai puna mina vreodata pe un calculator!

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti s-a dat Open Office, ce nu e clar? Persoana respectiva nu se pricepe, da tu esti mai tamaie ca ea!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Mai tamaie? Din ce motive, draga prietene?

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Da,dar faza e ca zice ca daca ramane fara internet ce face?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu ramine fara internet zilele astea. Ce, sta in virf de munte? Pentru cazurile fara internet, ai Abiword, OpenOffice, LibreOffice si altele de genul, dupa cum a zis si colegul.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Inca mai cade netu..eu am internet de la romtelecom cu 630KB/s si pe langa faptul ca e de tot rahatul, mai si pica de 4-5 ori pe an.Si cand pica, pica 3-4 saptamani pana vin aia. Daca nu faci scandal iti iei adio de la internet.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sa ai instalat Office. Ala costa.
Incearca cu asta: http://www.openoffice.org/download/index.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca WPS Office happy

| Vl4dimir a răspuns:

Vei avea nevoie de un pachet Office sau altceva asemanator, care sa contina un editor de texte de tip "Word". Cauta pe internet Office 2010 sau 2013 si il gasesti fie pe o perioada trial, fie gata activat.