| Lyvyw a întrebat:

Ajutor va rog! Dau funda! Am descarcat un program ( un joc ) si cand am dat sa il instalez mi-a aparut la antivirus ca e necunoscut, sau ceva de genu, parca si sa il opres. Si am dat acolo si pe urma cand sa sterg setarile de la joc, am zis sa intru in folderul cu descarcari, ca tot omul, dar ia-l de unde nu-i, mi-a disparut. Si cand dau pe ala din my computer, din stanga de la favorite imi zice : " This file does not have a program associated with if for performing this action. Please install a program or, if one is already installed, create an association in the Default Programs control panel. " Eu am windows 7 si antivirus Avast. Ce sa fac? Va rog explicati-mi.

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Da, poti sa-l reintalezi de pe net, dar intai dezactiveaza scuturile Avast, si verifica la lista cu programe sa nu fie in ea. Daca este acolo, scoate-l si apoi reinstaleaza-l.

6 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Programul a fost mutat de antivirus in carantina. Deschide interfata antivirusului tau, intra la Carantina, il vei gasi acolo intr-o lista, da-i click dreapta pe el si din lista alegi 'Restore' sau 'Restaureaza' (depinde de limba in care il ai) si apoi il vei gasi in folderul in care l-ai descarcat.

| Lyvyw explică (pentru Supps):

Pana la interfata e bine, da carantina nu o gasesc.

| Supps a răspuns (pentru Lyvyw):

Ai avast deci, nu am fost atent de la inceput, avast am si eu deci te pot ghida pas cu pas. Daca esti pe interfata veche atunci ai filele in stanga, de acolo alegi Mentenanta (Maintenance) si apoi se dechide sub el o lista mica si de acolo alegi Carantina (Quarantine).

Daca ai facut update insa si esti pe interfata cea noua cu fundalul alb, atunci ai filele sus, de acolo alegi Mentenanta (Maintenance) iar in stanga iti apare o lista din care alegi Carantina (Quarantine)

Apoi vei putea vedea in lista mare din mijloc ce fisiere sunt mutate in carantina si le vei putea restaura (Click dreapta "Restaureaza" sau "Restore" depinde de limba in care il ai setat). Apoi daca vrei sa reinstalezi programul fara sa treci prin asta din nou, atunci click dreapta pe iconita avast din dreapta jos a ecranului si mergi la "Control scuturi avast!"->"Dezactiveaza pana la repornirea sistemului".

| Lyvyw explică (pentru Supps):

Am dat, dar nu am folderul in caracntina, cred ca s-a sters de tot. As putea sa il instalez din nou de pe net?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci dupa ce te-a atentionat sa-l opresti, l-ai oprit. deci e simplu ca nu il gasesti in descarcari daca nu s-a descarcat tot. Procesul a fost oprit.

| Lyvyw explică (pentru anonim_4396):

Pai nu e vorba de program, ca l-am descaracat pe tot. Mie nu imi mai apare folderul cu descarcari