| Rony56 a întrebat:

Am 2 sloturi de ram in laptop si am 2 placi de ram de acelasi ddr2, aceeasi frecventa de 800mhz. unul e de la Kingmax, si celalalt de la Samsung. in Computer la propietati zice ca am doar 2 gb ram, si placile au cate 2 gb ram. deci ar trebui sa am 4. cu programul CPU-Z imi vede placile de pe fiecare slot. de ce in Computer nu-mi arata? care e problema?

11 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ce windows ai (32 sau 64 bit)?
In Bios cum le vede?

| Rony56 explică (pentru neluL):

Am 32 bit.
voi intra in bios sa vad

| neluL a răspuns (pentru Rony56):

32 Bit vede doar 3 GB de Ram! Vezi in Bios.

| Rony56 explică (pentru neluL):

Stiu ca vede doar 3 gb ram, dar de ce nu-mi arata 3? am intrat in bios si acolo scrie Memory: 4096 MB
..deci e de la windows? ca si cpu-z-ul imi detecta vedea fiecare slot cu fiecare placa de RAM

| neluL a răspuns (pentru Rony56):

Instaleaza Windows pe 64 Bit.

| Rony56 explică (pentru neluL):

Nu am la dispozitie 64 bit, dar o sa mi-l iau. am reinstalat laptopul si acolo imi arata 2, 84 gb. e bine, pe 64 bit o sa-mi arate 4 gb ram

| neluL a răspuns (pentru Rony56):

DA, e bine, atat iti vede windows pe 32 bit, restul pana la 3 gb sunt la placa video integrata. Daca instalezi Win pe 64 Bit o sa-ti vada toti ramii.

| Rony56 explică (pentru neluL):

Cum adica 1 gb s-a dus la placa video sau cum?

| neluL a răspuns (pentru Rony56):

Daca ai 2, 84 GB in windows 32 bit inseamna ca diferenta pana la 3 GB ti-e alocata pentru placa video integrata. Ti-am spus mai sus, windows 32 Bit vede maxim 3 GB de Ram!

| Rony56 explică (pentru neluL):

Si acum placa video imi merge mai bine? daca e asa, pot sa mai pun din ram la ea?

| neluL a răspuns (pentru Rony56):

Placa video isi ia din ram cat are nevoie, nu trebuie sa-i aloci rami manual.