| Dochia_Andrei_1992 a întrebat:

SALUT. Am montat azi un pc si am o problema cu ramii.
am 2 rami Kingmax ddr2 800mhz 1G. porneste doar cu un ram(1) daca pun ambele placi, pornesc cularele dar fara beep-ul acela si fara impuls la monitor. Daca pun doar placa ram(2) tot nu vrea.Cu ram-ul 1 singur, imi porneste si daca e in primul slot si daca e in al 2lea. concluzia: ambele sloturi functioneaza. Iau placile ram si le probez pe alta placa de baza si merg indiferent de combinatie (ramul1 singur, ramul2 singur si impreuna.)
Ma poate lamurii si pe mine cineva, care este problema sau care ar putea fi?

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Posibile probleme la controlerul de memorie!

| DarRioO a răspuns:

Cum se numeste placa de baza?

| Dochia_Andrei_1992 explică (pentru DarRioO):

E o mica "buturuga" de pc... dar la nevoie e bomboana:))
placa de baza e Asus P5QL-SE

http://www.asus.com/au/Motherboards/P5QL_SE/