| Master011 a întrebat:

Am și eu o problemă, am un toshiba satelite care se încălzește foarte repede și devine foarte fierbinte, ce să fac? Dau Fundă!

Răspuns Câştigător
| kevincosty a răspuns:

Si al meu e la fel dar ar trebui sa verifici intai daca temperatura este normala sau nu.
Instalezi PCWizard si la minimalizarea acestuia intr-un colt al ecranului o sa iti apara gradele fiecarui procesor (presupun ca ai 2 daca vb de un A210). Daca temperatura nu depaseste 70 de grade atunci e ok nu sunt motive sa te sperii(conteaza mult si temperatura camerei).
In caz contrar verifica functionabilitatea coolerului si as recomanda o "stergere de praf"- uneori si acesta poate fi un impediment.

5 răspunsuri:
| sinblade27 a răspuns:

In primul rand ai praf du-l la un service sa ti-l curete. apou cumpara-ti un ventilator extern e bine sa mai ai un surplus de racire pe laptop

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cumpără-i picioruşe telescopice (costă maxim 10 lei) şi ţine-l pe-o masă. Astfel, va sta un pic mai ridicat faţă de nivelul mesei şi va avea aer pe sub el astfel încât va putea să facă răcirea mai bine.
Totuşi, caută să rulezi aplicaţii puternice (care solicită masiv procesorul) şi vezi dacă dă "crash" sub formă de ecran negru sau albastru. Dacă se întâmplă asta (sau se stinge - tot aia) atunci problema poate fi nu neapărat de la răcire cât de la hard-disk sau altele.
Succes!

| The Epic Fail Guy a răspuns:

Poti sa-ti cumperi un cooler pentru laptop. De asemenea incearca sa nu-l tii pe materiale textile ci pe masa/birou direct. Nu e recomandat sa-l tii in brate, oricat de confortabil ar fi.

Uite aici niste coolere

http://www.emag.ro/standuri_coolere_notebook

| mariusciocan a răspuns:

Baga-l in apa rece. big grin

| sebweb a răspuns:

Http://www.dmail.ro/......odotto.php se poate sa gasesti si mai ieftin la magazinele care se ocupa cu calculatoarele.