| misu27215 a întrebat:

Am o carcasa genesis titan 750, acceasta are 3 fan-uri pentru airflow in partea frontala.as vrea sa scot doua ventilatoare din cele 3 pentru un cooler cu 2 ventilatoare pentru procesor.Ar avea un efect catastrofal asupra airflow-ului din carcasa?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Circulatia aerului din carcasa nu depinde doar de numarul ventilatoarelor, ci de pozitionarea, orientarea si turatia lor, respectiv de pozitia si amplasarea componentelor si orificiilor din carcasa, etc.
Fluxul aerul se poate urmari daca vopsesti aerul (de exemplu cu fum), iar temperaturile in BIOS /UEFI sau cu programe care citesc valorile senzorilor termice.

Daca nu functioneaza (bine) racirea, atunci in cel mai bun caz calculatorul incetineste sau chiar se blocheaza.
In cazuri extreme il poti folosi pe post de fierbator pentru ciorba sau ca gratar (asta daca nu "moare" pe rug). big grin

| sayWhaaat a răspuns (pentru Bula):

Eu unul apreciez ca i-ai explicat in ce consta airflow-ul, si consecintele unui airflow nu tocmai optim, dar nu i-ai raspuns la intrebare, lucru pe care de altfel l-am tot vazut la majoritatea persoanelor pe diferite forumuri, cand lumea intreaba de airflow. Niciodata raspunsul nu contine detalii clare despre cum sa "construiesti" un airflow perfect in carcasa, ci numai 1.ca e bine sa ai airflow bun 2.ca airflowul nu consta numai in nr de ventilatoare 3.consecintele unui airflow slab.

De ce oare?

| Bula a răspuns (pentru sayWhaaat):

Motivul este simplu.
Circulatia aerului este importanta si la alte aparate, cum sunt avioanele sau masinile, dar cu toate acestea avioanele au 2 sau mai multe aripi, iar masinile nu se construiesc cu aripi.

Aerodinamica este o stiinta speciala, unde se fac proiecte speciale si se testeaza fiecare model, dupa caz.

La o carcasa de calculator, proiectul este facut de fabricant, iar testarea trebuie facuta la nivelul utilizatorului.

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce nu le lasi pe toate? Daca nu ramii cu destule alimentari pentru venturi, fa rost de un splitter si cu asta-basta.

| misu27215 explică (pentru GabiDumitrescu):

N-am loc sa pun cooler after market pentru procesor (2 fan-uri)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru misu27215):

Despre ce procesor discutam? Ce cooler si temperaturi ai acum? Chiar ai nevoie de cooler cu 2 fan-uri? Ce model ai in vedere?

| misu27215 explică (pentru GabiDumitrescu):

I7 9700k nu vreau sa-i dau overclock sau ceva dar daca il pun in modul turbo sau chiar si la 3ghz stock ajunge ca in unele jocuri mai ales daca fac live sau ceva sa atinga 90-95 de grade

| misu27215 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am coolerul stock de la un i5 midel este un water cooler chroma flow nu mai stiu cum ( nu pot da link ca-s pe tel)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru misu27215):

Stai breh... tu ai un cooler stock de i5 pe i9 9700K? In cazul asta, e suficient orice cooler decent care sa duca 100 W+, nu ai nevoie de rachete.

| Algo098 a răspuns:

Cred ca daca ramane cel de jos din fata, sau din mijloc fata, impreuna cu cel din spate, va exista o circulatie buna pe diagonala.