| MarioTSM a întrebat:

Am o problema, am curatat praful din calculator si cand l-am pornit nu se mai aude beep-ul si nu detecteaza monitorul.

8 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Sunetul de POST te asigură că totul e în regulă. Lipsa lui arată că ai deconectat ceva.
Deconectează și reconectează totul, cu mare grijă.
Nu e HDD/SSD, nu e RAM, nu e placa video sau audio, probabil e de la procesor. Trebuia să posteze și fără una din ele. Dar chiar și așa, aigură-te că deconectezi și reconectezi totul. Succes!

| MarioTSM explică (pentru valentingb):

Mersi pentru ajutor am gasit un fir neconectat dar nu am idee unde sa il conectez.

| Feitan a răspuns:

Pune praful inapoi

| cristian200313 a răspuns:

Posibil sa fi scos vreun fir, baga-l corect peste tot, si asigura-te ca este pus corect, si apoi pornesti.

| MarioTSM explică (pentru cristian200313):

Dar nu prea stiu cum sa le bag mi-e frica sa nu apas prea tare si sa le rup

| Mycku31 a răspuns (pentru MarioTSM):

Ai miscat placa video...se apasa pe capete..ca slotul in care intra.e format din 2 parti gen...una mai lunga si spre final e un segment mai micut. tine capetele placii..si misca usor de ele..inainte sa apesi..vezi din ce parte se misca

| MarioTSM explică (pentru Mycku31):

Nu cred ca e placa pentru ca am incercat si la placa de baza ca are procesoru o placa video integrata

| valentingb a răspuns (pentru Mycku31):

Nu e placa video, poate POSTa liniștit fără placă video și audio.
E ceva componentă BIOS sau procesorul