| WhiteDeath a întrebat:

Am o problema cu mouse-ul si nu stiu din ce cauza. In momentul in care un videoclip se termina pe youtube, mouse-ul meu parca moare. Nu se mai mai misca, iar beculetul rosu se aprinde si se stinge de mai multe ori. Mouseul este wireless iar bateriile le-am schimbat saptamana trecuta.
Deci care ar fi problema?

Răspuns Câştigător
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Aa e wireless, scuze n-am citit tot, atunci n-ai ce sa-i faci, daca il duci sa ti-l repare un inginer, iti ia mai multi bani decat costa mousul probabil.

Uite sfatul meu, numai folosii mousuri wireless decat daca e neaparat necesar, consuma bateriile repede si sunt inferioare in performanta si latency dar si durata de viata.

Iti spun eu o serie buna de mouse, daca se mai gasesc...
A4tech X7 XL-750BF
E cu fir, e cu laser, 2500 DPI in 5 trepte, e genial cat de precis e... n-ai nevoie de mai mult, e si ieftin, are si doua butoane aditionale care sunt foarte folositoare, are grip de cauciuc pentru deget, e comfortabil in mana, materiale bune, are greutati in el sa fie comortabil, tot ce vrei.
Singura chestie la el e ca se ia vopseaua repede, actipild sau ce o fi si se simte naspa la deget, abraziv, dar eu mi l-am vopsit pe al meu cu oja, arata chiar extraordinar de bine mai ales ca eu stiu sa pictez.

5 răspunsuri:
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Majoritatea produselor electronice sunt programate sa se strice singure. Eu am un mouse care nu e programat sa se strice si ma tine de 5-6 ani, e un mouse laser 2500 dpi, e performant si pentru vremea nostra, si merge impecabil, dar asemenea produse sunt rare, de obicei sunt programate sa se strice, si se aleg din adins cele mai slabe materiale sa aiba o viata scurta, un pic dupa ce se termina garantia incep sa se duca dracu' daca nu ma crezi cauta pe net "planned obsolescence".
Uite si un articol pe wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence

Explic asta tuturor dar nimeni nu ma crede... Nu stiu de ce lumea are incredere in firme.

| WhiteDeath explică (pentru Sonnayasashikushinaide):

Bun, am inteles.
Si eu ce ar trebui sa fac? Sa-mi cumpar un mouse nou?

| LTAA a răspuns (pentru WhiteDeath):

Probabil ca da.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru WhiteDeath):

Hmm, pai din cate ai povestit s-ar putea sa fie de la fir, e fir intrerupt, ai putea sa...
Pasul 1.Incerci mousul la alt computer, daca merge tot asa treci la pasul 2.
Pasul 2, (daca n-ai garantie) deschizi mousul, desurubezi bla bla bla, tai firul de unde se indoaie(chiar cand intra in mouse o sa aiba indoituri si chestii, acolo e probabil buba, arunci partea aia si lipesti la loc firul, nici nu iti trebuie pistol de lipit, poti doar sa le legi si le lipesti cu scotch, am facut asta pentru multe mousuri "stricate", asta e partea cea mai slaba intr-un mouse, din cauza ca firul ala se misca intruna o sa se slabeasca in timp si sta in scurt.

3. Daca nu e de la fir atunci n-ai ce sa ii faci, cumpara-ti altul, recomand a4tech aia nu fac mousuri preprogramate sa se strice, cel putin nu faceau asta cand mi-am cumparat eu mouse, il am de 5-6 ani si merge beton, ca nou, materiale excelente. etc

| WhiteDeath explică (pentru Sonnayasashikushinaide):

Mouse-ul n-are fir, e wireless. Cred ca in final o sa revin la batranul mouse, cu fir, pe care il am de vreo 4 ani.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru WhiteDeath):

Aa e wireless, scuze n-am citit tot, atunci n-ai ce sa-i faci, daca il duci sa ti-l repare un inginer, iti ia mai multi bani decat costa mousul probabil.

Uite sfatul meu, numai folosii mousuri wireless decat daca e neaparat necesar, consuma bateriile repede si sunt inferioare in performanta si latency dar si durata de viata.

Iti spun eu o serie buna de mouse, daca se mai gasesc...
A4tech X7 XL-750BF
E cu fir, e cu laser, 2500 DPI in 5 trepte, e genial cat de precis e... n-ai nevoie de mai mult, e si ieftin, are si doua butoane aditionale care sunt foarte folositoare, are grip de cauciuc pentru deget, e comfortabil in mana, materiale bune, are greutati in el sa fie comortabil, tot ce vrei.
Singura chestie la el e ca se ia vopseaua repede, actipild sau ce o fi si se simte naspa la deget, abraziv, dar eu mi l-am vopsit pe al meu cu oja, arata chiar extraordinar de bine mai ales ca eu stiu sa pictez.