| costi900 a întrebat:

Am o problema cu un virus nu pot instala unele programe nici sa deschid... si imi merge greu pcu cum scap de svchost.exe? poate cineva sa ma ajute?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ai cum sa scapi de el. Svchost nu este un virus,este un serviciu al windows-ului,dar poate aparea in urma unui virus/worm (ca o eroare, de care scapi cam greu).
Dar daca apare frecvent, inseamna ca ai probleme cu RAM-ul.
Nu stiu prea multe despre asta, am spus ce am stiut.
Arunca o privire aici si incearca cu programelul pe care l-am postat (Trojan Remover). Daca e eroare/worm etc., ar trebui sa ti-o rezolve.
http://download.cnet.com/Svchost-Fix-Wizard/3000-2094_4-10879094.html

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Nu ai cum sa sacapi de svchost.exe, fara el nu funcioneza nici un fisier de tip dll.
Alta e problema, nu svchost.exe.
Daca ai windows 7, 8, dai un restore system, asta daca ai un point anterior cand windows-ul functiona.
Instaleaza un antivirus bun si dai o sacanare completa.
Optimizeaza pc-ul, poti sa foloseste glary utilities.
Daca nici acum nu revine la starea initiata, nu iti ramane decat sa-l resinstalezi sau sai dai repair, dar ai nevoie de acelasi cd/dvd dupa care ai instalat windows-ul.
Succes!

| costi900 explică (pentru ROB3RT89):

In primul rand am instalat win de vreo 10 ori, nici macar nu pot instala ceva antivirus etc...am incercat win7 dar imi merge oribil iar cu win vista tot cv de genul, la processe am 7-8-9 svchost si CPU full ..nu stiu ce sa mai fac am ramas pe win vista sa pot intra pe net sa caut solutii pe 7 e oribil nimic nu pot deschide imi zice ceva de sursa dll nu raspunde.

| costi900 explică (pentru ROB3RT89):

Am scanat cu un scanner online ESET multi Win32/Nestha. A virus, e posbil ca virusi astia sa imi faca asa probleme?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru costi900):

Daca tot reinstalezi windows-ul, formateza toate partile, unii omit sa formateze restul partilor si virusii/erorile raman.
Daca instalezi windows 7, dai si format, multi instaleza windows-ul peste cel vechi.
Pooate sa fie si windows-ul virusat, descarca un windows 7 clear si instaleaza-l, 7 e mult mai bun ca vista.
Cand iti detecteza virusi, vezi folderul unde sunt...
E aproape imposibil sa-ti gaseaca virusi dupa ce ai instalat windows-ul, asta daca ai formatat tot pc-ul si nu ai copiat fisiere dupa cd/dvd stick etc...

| Alexx15 a răspuns:

Ia-ti un antivirus : ESET Smart Security este fff bun. Trialul iti ajunge sa scapi de virus.