| GulDan a întrebat:

Am reinstalat windowsu pe celalat pc si nu merge netu ce trebuie sa instalez? sa mearga sunetu, jocuriile si internetu? Multumesc!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Primul lucru este sa ai instalata placa de retea. Daca nu ai CD-ul cu driverele de la placa de baza este cam complicat. Poti instala CPU-Z. Este un programel care se ia de aici: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Te uiti la mainboard si model si o cauti pe net. Acolo vei gasi denumirea placii de retea si vei gasi si driverul pentru instalare (desigur de pe alt computer). Dupa ce ai instalat placa de retea totul devine mai usor. Te ajut cu crearea legaturii de net daca spui si ce fel de net ai (de la cine si daca este prin fir direct sau modem). Dupa crearea legaturii faci urmatoarele: http://www.ma-config.com/en
Dai: "Start the detection"
O sa-ti ceara sa sa instalezi un programel. Dupa ce-l downloadezi il instalezi dai iarsi "Start the detection"si dupa ce termina intri in "My drivers". Acolo vei gasi driverele pentru tot ce ai in computer. Care-s cu galben nu le ai instalate. Care-s cu verde ale tale sunt vechi si le poti instala pe cele noi care se afla acolo.
Daca nu apar inseamna ca sunt instalate bine.

| Iris1997 a răspuns:

Mai intai conecteazate la internet printr-un cablu lan. Dupa ce ai acces la internet da click dreapta pe my computer si selecteaza gestionare.Iti va aparea o fereastra, in partea din stanga selecteaza manager dispozitive.Acolo iti va aparea toate componentele de la PC/Laptop. Unde vezi un un triunghi mic galben cu semnul exclamarii pe el, dai click dreapta si dai update.De acolo isi va actualiza automat driverele la placa de sunet, video etc.

| TheHobbitHere a răspuns:

Intai invata romana!

| GulDan explică (pentru TheHobbitHere):

Lasa si asa vreau sa ma mut.

| Theseus a răspuns:

Pai trebuie sa instalezi driverele de la placi(sunet video...) sau windows 7 ca le recunoaste singur xD

| Grecu_Petrisor_Cristian_1998 a răspuns:

Pentru jocuri iti trebuie programul Adobe Flash Player