| Bobby711 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari pentru utilizatorii windows 10:
-ce probleme ati intalnit cu el de la upgrade pana in prezent?
-eu imi cumpar doar jocurile restul aplicatiilor nu deci exista riscul sa nu pot instala anumite aplicatii(deja stiu ca cele din magazinul lor nu voi putea sa le descarc pe gratis)
-credeti ca e mai greu sau mai usor de folosit avand in vedere ca il instalez pe pc-ul folosit toti membrii familiei mele pana in prezent au folosit doar 7 deci ma gandesc ca se vor uita lung la el cand il vor pornii si nu vor sti cum sa intre pe net laughing
-am auzit de la un prieten ca nu a putut sa se uite la un film pe wind 10 eu il bag la plasma sa ma uit la filme deci ar fi o problema am de ce sa imi fac griji?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Nu am avut nici minore nici majore. Eu am facut upgrade de la W7 si dupa ce l-am folosit asa cateva zile, am facut un clean install pentru a se activa automat. Ce pot sa-ti spun, e mai bine optimizat, foloseste mai bine resursele PC-ului, pentru net ai 2 browsere (Edge si IE 11), mai rapid e IE 11, dar amandoua fucntioneaza foarte bine. Problema e ca nu poti opri complet update-urile. Pentru aplicatii (indiferent cum sunt-cu licenta sau fara) se va comporta la fel, problema e ca are o gramajoara de setari pe care trebuie sa le faci pentru ca datele pe care le colecteaza sa fie cat mai putine. Daca vei avea probleme, vor fi din cauza incompatibilitatii anumitor drivere ( cel mai bine e sa vezi daca placa de baza are drivere pentru W10).
Nu cred ca familia ta o sa umble in setarile Windows-ului pentru ca sunt diferite si fata de W8 daramite de W7. Asta o vei face tu dupa instalare. Pierzi putin timp cu setarile pana il optimizezi pentru PC-ul tau. Antivirusul iti va face probleme la anumite programe piratate, nu Windows-ul. Ca sa te uiti la filme te folosesti de driverul video si iesirea HDMI, nu de Windows. In final, e bun, dar nimeni nu-ti poate spune cu precizie ce date colecteaza. Sa nu devenim totusi paranoici, nu?

| Bobby711 explică (pentru horia2012):

Ok am inteles problema e ca nu sti ce sa mai crezi cand citesti pe net tot felul de zvonuri despre el si m a pus serios pe ganduri daca sa il bag sau nu + ca pentru ai mei tehnologia e ceva din domeniul sf laughing Presupun ca il instalez multumesc happy

| horia2012 a răspuns (pentru Bobby711):

Fii linistit, ai tai nu sunt singurii pentru care tehnologia e de domeniul sf. Instaleaza-l (macar in varianta trial) si optimizeaza-l. Vezi daca-ti place. Cu placere.

| Bobby711 explică (pentru horia2012):

Mie imi place ma gandeam sa il instalez pe laptop ul meu prima data insa eu lucrez cel putin 4 ore in fiecare zi pe el. Am 1 tera de memorie din care mai am liber cam200 gb nu pot sa sterg nimic d pe el deci upgrade ul va fi un chin depind prea mult de el si cel mai probabil voi instala 10 cand se duce asta laughing deci mdea. dar pe pc l am bagat deja iar primile pareri despre el au fost placute tongue

| horia2012 a răspuns (pentru Bobby711):

Ok. Ti-am spus, e bun, si dupa ce il si personalizezi cum vrei inclusic "start menu" se va misca foarte bine.

12 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Am windows 10 instalat de cand a aparut versiunea finala si nu am avut probleme majore cu el, per total merita instalat

Daca faci upgrade de la 7 la 10 nu o sa fie mari diferente in daily use, interfata este asemanatoare, cred ca in maxim 1 ora de folosinta te obisnuiesti cu el.

Eu am un TV full hd legat pe HDMI si nu am nici o problema, imi functioneaza fara probleme.

Sunt aplicatii gratuite in magazin pe care le poti descarca, chiar numarul lor creste de la o zi la alta.

| Bobby711 explică (pentru Intruder19):

Spui ca nu ai avut probleme majore insa ce fel de probleme ai intalnit?
Stiu ca sunt aplicatii gratis in magazin insa de acolo pot descarca doar cele de la Microsoft ce fac daca vreau sa descarc o versiune pirat la un antivirus de ex voi avea probleme cu el? Cum am mai spus intra toata familia pe el fiecare are nevoie de lucruri diferite deci se va strica des si voi instala aplicatii care mie imi sunt inutile si cel mai probabil aceste app vor fi versiunea pirat nu suport sa descarc ceva free si incomplet cand pot sa iau varianta completa pe gratis asta e cea mai mare problema pe care o pot intampina. Ai instalat ceva app pirat pe 10?

| K0sti a răspuns (pentru Bobby711):

Sa vezi tu ce o sa suporti cand o sa-ti bata niste musafiri la usa! Adica nu suporti variante free, da suporti sa furi! Si te mai si lauzi public! Esti bun!

| Intruder19 a răspuns (pentru Bobby711):

Am avut o problema cu start-ul, aparea transparent cateodata dar s-a rezolvat cu update-uri, mi s-a blocat odata un program de nu puteam sa accesez task manager si cam atat.

Sunt aplicatii gratuite gen Dropbox, Facebook, Twitter etc. sunt din ce in ce mai multe.

Poti instala aplicatii pirat ca nu se intampla nimic, functioneaza fara probleme si astfel de aplicatii (am si eu cateva jocuri si aplicatii ).

| Bobby711 explică (pentru K0sti):

Ce fel de com tampit mai este si asta?
Nu va inteleg oamenilor de ce raspundeti daca nu are legatura cu intrebarea doriti atentie sau ce?
Plus ca nu inteleg de ce spui ca ma laud in public ne cunoastem sau ceva? Daca da imi pare rau ca te simti gelos pe mine e normal te inteleg stiu ca sunt awesome si toate cele nu e nevoie sa te subestimezi chiar daca sunt acolo persoane mai bune ca tine trebuie sa te ambitionezi sa devi mai bun decat ele nu crezi? Cine stie poate peste cativa ani si cu multa munca vei ajunge la nivelul meu poate chiar ma vei intrece daca ma plictisesc si imi schimb domeniul iar.

| gelu1970 a răspuns:

Ai facut o idiotenie mare.
sa vezi cat o sa te tina nervii pana o sa formatezi cu 7

| Bobby711 explică (pentru gelu1970):

Nu imi amintesc sa fi scris undeva ca am facut upgrade la wind 10 reciteste intrebarea. De obicei inainte sa fac o decizie ma gandesc de 2-3 ori inainte sa decid asta e a 2-a oara cand postez o intrebare asemanatoare pe site sa ma asigur ca totul e ok.

| gelu1970 a răspuns (pentru Bobby711):

Ok. nu am citit cu atentie. deci, in cazul in care o sa faci upgrade, o sa faci o idiotenie mare. ai inteles raspunsul?