| Adrain121 a întrebat:

Am si eu o problema cu un ventilator din PC. Am un Dell OptiPlex GX620 si un ventilator se tureaza din cand in cand dar o perioada scurta nici 1 sec si as vrea sa stiu de ce si cum pot remedia problema. Funda

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Cea mai buna solutie e schimbarea ventilatorului.

| K0sti a răspuns (pentru halogen001):

Pai de ce sa schimbe ventilatorul, hai ca asta e buna! As pus ca e defect? A spus ca se tureaza... Nu traieste el cat traieste ventilatorul ala...
Tu crezi ca alea sunt ventilatoare ca porcariile din comert? Sunt ventilatoare profesionale, pe rulmenti de cea mai buna calitate! Se tureaza pentru ca exista o cauza!

| halogen001 a răspuns (pentru K0sti):

Am presupus ca are joc si vibreaza la pornire sau din cand in cand.
Nu cred ca se tureaza ci numai vibreaza din cand in cand din cauza jocului dintre ax si lagar, moment in care turatia scade dar zgomotul creste. Daca se tureaza, atunci chiar e o problema, mai ales ca e sub o secunda. Sa se tureze sub o secunda pare si imposibil la inertia pe care o are rotorul cu magnet, de asta am presupus ca e de la ventilator si daca are joc, nici uns nu tine mult, o ia de la capat, deci numai schimbarea cu unul nou e cea mai buna solutie. Problema e ca nici nu stiu ce ventilator e, de la sursa, de la carcasa, de la placa video, de la procesor, e cu turatie reglabila sau fixa, asa ca am dat cel mai bun raspuns dupa cum e si intrebarea happy

| K0sti a răspuns (pentru halogen001):

Nu conteaza, la branduri nu ai sa gasesti indiferent de locatie decat ventilatoare pe rulmenti! Asta e, dai un ban da stai in fata!