| tikow a întrebat:

Am un calculator vechiut care are o problema. De pornit porneste dar nu arata nimic, pe display am curatat ramurile cu radiera si un led rosu tot clipeste, imi amintesc ca ma jucam pe browser si dintr-o data nu se mai vedea nimic pe display, ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Posibil ca sa fie arsa placa video sau monitorul. Verifica sa nu fi iesit cablul video din pc sau monitor.
Daca problema ar fi de la placutele de ram, atunci pc-ul nu se aprindea deloc.

Oricum, trebuie sa iti faci planuri de achizionarea unui alt sistem -fie nou, fie sh.
Poti sa il duci si pe acesta la reparat; dar tu stii daca merita investitia in reparatie sau nu.
Te poti uita si pe site-ul acesta: https://www.samwise.ro/catalog/kit-uri-5
Am pus link-ul chiar cu niste kit-uri.
Te sfatuiesc sa cercetezi tot site-ul ca sa vezi daca iti convine ceva din sh-urile de acolo (gasesti si calculatoare complete si incomplete), sau te orientezi la un ddr4 nou.

3 răspunsuri:
| răspundtot a răspuns:

Ori schimbi monitorul ori renunți la un calculator care nu merge și primești un cupon de 200 500 lei să cumperi unul nou. Să știi că găsești bune până la 900 lei. Succes

| tikow explică (pentru răspundtot):

Monitorul e bun, unde pot sa dau calculatorul pentru un cupon?

| răspundtot a răspuns (pentru tikow):

De obicei de la cei care ridică calculatoare și vechituri electronice. De regulă poți întreba magazinele mari. La mine e în spate la Lidl. O dată pe lună la sfârșit sau început când cum