| anonim_4396 a întrebat:

Am un hdd nou sata si cand vreau sa instalez windows-ul imi apare
Windows XP Setup did not find any hard disk drives installed in your Computer

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai windows xp nu recunoaste hdd sata fara drivere.

ori pui win 7 ori iti faci un kit de xp in care integrezi drivere de sata

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Windows XP, recunoaste HDD. Doar ca lumea uneori isi da cu parerea cateodata in necunostinta de cauza.
Daca vrei sa-ti instalezi XP, incearca asta : intra in Bios, cauta in rubrica de la HDD, modul in care opereaza, si schimba-l de pe AHCI pe IDE.

Nu stiu sigur ca variante de Bios ai, s-ar putea unele denumiri sa fie schimbate, dar ghideaza-te dupa cuvintele "Sata - Operation Mode".

Am patit si eu asa ceva, si ulterior mi-a pornit instalarea.
Cine a zis ca ai HDD defect, sau mufele nasoale, inseamna ca ori nu stie, ori vorbeste in necunostinta de cauza.
Sper ca te-am ajutat.

| gallo56 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da mersi numai ca eu nu am asa ceva in bios nu am ahci sau ide nicaieri am sata, pata sau sata+pata

| Marwell a răspuns:

Sau ai hdd-ul defect, sau nu ai bagat mufa bine, incearca sa-l scoti si sa-l mai bagi o data