| 14andrei1990 a întrebat:

As vrea sa stiu cum modific temperatura de shutdown si sa maresc turatia la cooler pentru ca mi se incalzeste. am incercat cu SPEED FAN dar nimic, in bios nu e nici o optiune legata de monitorizare turatie dar la calc meu imi apare acest lucru si il pot modifica. Tin sa precizez ca am laptopul mSi cr 630 C dau funda pentru raspuns bun!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Temperatura de shutdown din cate stiu nu poate fi modificata si pana iti dai seama de unde vine problema ar fi bine sa ii scazi frecventa procesorului pentru a nu se incinge in continuare... am avut aceeasi problema cu un quad core de 3.6 si ajungea la 70 grade c in bios. i-am dat clocul la 2ghz per core si a ajuns la 40C pana cand i-am cumparat un cooler de 50 de lei si am 35 de grade C cu frecventa normala de 3. 6ghz
cumpara un cooler care il pui sub laptop si nu il tine in brate pentru ca el isi trage aerul de sub el si il scoate printr-o parte iar daca il astupi nu e bine... oricum cred ca e cunoscut faptul..ai mai putea incerca sa ii scoti capacul si sa aspiri radiatorul de la procesor, fara sa atingi alta componenta

| 14andrei1990 explică (pentru anonim_4396):

Am aspirat, dar cred ca de la pasta termica vine caldura si cred ca s-a solidificat. o sa iau un arctic silver si cred ca o sa revina temperatural la 35-47 grade C mersi oricum

| anonim_4396 a răspuns (pentru 14andrei1990):

Am patit ca procesorul sa se incinga atat de tare incat sa se evapore pastalaughing. am schimbat-o si tot degeaba, poti incerca mai intai cu un spire ieftin

4 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi sa il desfaci si sa-i cureti coolerul de praf, si sa schimbi pasta termoconductoare de pe procesor. Laptopurile au un senzor si turatia coolerului se regleaza automat in functie de temperatura.

| Dismally a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa-ti cumperi un desktop. La laptop vei avea mereu probleme cu temperatura.