| BigLike a întrebat:

Ati putea sa imi dati sugestii pentru cum as putea salva tot ce am pe calculator intr-un timp cat mai scurt? Sau chiar daca ar dura mult insa ceva ce sa faca asta automat sa nu fiu eu nevoit sa selectez fiecare folder sau fisier? Si daca exista metode prin care as pitea lasa ceea ce am pe calculatpr insa sa nu-l pierd deoarece am de gand sa imi reinstalez windows-ul datprita faptului ca a inceput sa mearga foarte greu, insa in acelasi timp nu vreau sa imi pierd ceea ce am pe calculator. Are cineva vreun sfat? Ms.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai de ce nu ai doua partiti? tu instalezi windowsul pe partitia C, in orice caz eu as salva ceea ce cred ca e important,poze,muzica, filme, programe, jocuri, parole, si bookmark de la chorme, in principiu salvez totul pe un hard extern si pe un server uplodez ceea ce important

| flixbuster a răspuns:

1. HDD extern USB de aceeasi dimensiune cu HDD intern (probabil SATA) din calculator.

2. Folosesti Backup and Restore (pe Windows 7) sau echivalent pe Windows 8/10 si creezi un system image pe HDD extern USB. Atentie, la pasul de selectare partitii, selectezi toate partitiile.

3. Ulterior re-instalarii de OS, poti extrage fisiere din imaginea de sistem de pe HDD extern USB montand fiecare fisier *.vhd(x) ca disk virtual din Disk Management.

| Csander a răspuns:

Pai daca nu selectezi tu singur, cine sa stie ce vrei?
De altfel se poate instala Windowsul fara ca sa pierzi nimic din cel vechi.

| BigLike explică (pentru Csander):

Ma refeream la vreun program sau ceva ce sa imi scaneze tot laptop-ul gen sa intru in program si sa selectez sa imi scaneze tot calculatorul si sa gaseasca toate pozele ce se afla pe calculator dupa ce le-ar gasi sa selectez toate si sa apas sa le transfere pe un usb stick sau intr-o partitie goala. Si sa fac la fel si cu videoclipuri, muzica, documente etc.

| TheCosmin02 a răspuns:

Poti cunpara alt hard, sau de preferat un ssd, instalezi win pe el, iar pe cel vechi il ti pentru chestii de genul si eventual cand ai timp selectezi ce ai nevoie de pe el