| Rax a întrebat:

am incercat sa copiez un film pe un CD, dar mi s a copiat doar sunetul.filmele se pot copia doar pe DVD,sau am omis eu ceva la copierea pe CD? pina acum am copiat filme pe stickuri, dar acum am nevoie de disc. ofer funda daca ma lamuriti, pe net eu nu am putut afla.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe cauze. Sa nu le mai insir, iti dau o zolutie simpla. Descarci http://www.burnaware.com/download.html varianta free(gratuita).

Bagi cd-ul in unitate si dupa ce te anunta ca il recunoaste si trebuie scris, deschizi programul burnaware.

Dai click pe data disc, alegi filmul setezi viteza de scriere cea mai mica si apesi pe butonul rosu.

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Il voi incerca miine cind cumpar alte discuri.dar cu programul asta sa iau CD, sau DVD?

| Rax explică (pentru anonim_4396):

L am descarcat, viteza de scriere se refera la ''4x,10x''?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rax):

Da,sa lasi la 4x

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel ai simplu deschizi foderul cu filmul.restrangi pagina si deschizi si programul si restrabgi si acea pagina.Iei filmul cu claik stanga tinand apasat intr-una si ii dai drumul acolo unde locul alb.Se va copia, Lasi la 4x si apesi bulina rosie.

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Ok,fiind cea mai mica.dar nu mi ai raspuns, copiez filmuletul pe cd sau dvd? totusi, eu un filmulet vreau sa trag pe cd, apas sigur pe data media? si nu pe altceva, dvd video sau altceva?

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Da,cu drag and drop, am descarcat programul si l am cercetat.doar cd sa cumpar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rax):

Sa fim intelesi.E film de pe net in format care accepta playerul cu care vizionezi sau e un film facut de tine in alt format: Da-mi add la lucipeiu pe mess, acum.

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Este un film de pe net, nu facut cu telefonul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rax):

Dai pe data disc, prima din stanga sus.Nu pe altceva.

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Mersi,sper sa mearga.iti scriu dupa procedura, miine.pa

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru toate instructiunile.a mers perfect.sint fata si am reusit in sfirsit sa trag primul meu dvd
happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rax):

Bravo,la mai multe! Daca e filmuletul micut poti scrie si pe cd dar depinde de format, poti vedea numai la pc/laptop.La dvd player nu stiu sigur.

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Am tras pe cd un film mai mare, de 40 min+alte doua de cate 10 min, pentru a le vedea undeva unde exista doar dvd player.acasa pe laptop se vad, sper ca l voi putea vedea si pe dvd.

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Buna seara.cu programul Burnaware am tras mai multe cd uri, in diferite formate:avi, mpeg chiar si mp4 (apoi am aflat de pe net ca mp4 la dvd player nu se citesc).si intr adevar, merg toate la laptop si pc, dar in dvd player nu merg.imi poti recomanda un program mai bun, sa pot sa trag un cd sa l pot vedea undeva la player?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rax):

Nu e vorba de program ci de ce formate citeste dvd playerul. Te uiti pe dvd player ce formate scrie. Daca filmul e in format mp4 nu merge in player, poti converti filmul in format suportat de player. Sunt convertoare pe net. Dupa ce ai convertit filmul in formtul suportat de dvd player abia atunci scrii cu burnaware free.Programul asta doar scrie dvd-urile si cd-urile dar nu converteste. Uita-te ce suporta dvd playerul apoi cauti un convertor din mp4 in formatul care il suporta playerul.

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca intii am convertit, apoi am copiat pe cd, dar sa nu citeasca playerul meu cu extensia.avi sau. mpeg, care am crezut ca sint comune..am sa ma uitpe player, nu il am acasa.multumesc.happy

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Buna.am mai vb,te rog spune mi acum,am cumparat dvd (nu cd, ca data trecuta)pe catre vreau sa copiez niste filme de pe alt dvd, cu programul BurnAware copiez prin data disc sau prin dvd video? dvd ul vreau sa l vad apoi pe un dvd player, dar nu stiu daca il copiez prin data disc sau prin dvd video... daca mai intri, te rog sa mi rasp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rax):

Scuza-ma,nu am mai intrat pe TPU.Da,la data disc dai click. Daca vrei sa vezi filmul in pc sau laptop,descarca BS player si, cu internetul conectat, la instalare va trebui sa descarci toate codecurile necesare, adica.avi,. mpeg, tot ce iti da acolo.

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Buna,intre timp am inregistrat prin dvd video, nu prin data disc(m am gindit ca daca e originalul un dvd, atunci sa l copiez tot asa. ). aparatul meu dvd nu mi l a citit, dar pe laptop merge vizionat.EU VREAU SA L VAD DE PE APARATUL DVD... spui sa l copiez prin data disc. incerc si asa.
la dvd -video scrie ca creaza dvd-uri care pot fi citite la dvd player
iar la data disc scrie ca creaza standard dvd, eu am crezut ca il va citi prin dvd-video...

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Buna.nu mi citeste nici tras prin dvd video, nici prin data disc...cu toate ca dvd ul original e citit la dvd player...pacat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rax):

Dvd-ul tau citeste numai DVD, DVIX etc. Asa am si eu un dvdplayer si cand fac vreun dvd, nu mi-l vede.Trebuie sa convertesti filmul in format MPEG-2 ca sa ti-l vada dvd-playerul, daca citeste formate DVIX. Daca vrei iti dau adresa mea de yahoo sa imi dai add si dicutam acolo cum poti face un dvd cu un film sa il poti vedea la dvd player.

| Rax explică (pentru anonim_4396):

Buna
cu programul Burnaware am tras mai multe cd uri, in diferite formate:avi, mpeg chiar si mp4 (apoi am aflat de pe net ca mp4 la dvd player nu se citesc).si intr adevar, merg toate la laptop si pc, dar in dvd player nu merg.cred ca am tras si n format mpeg2, convertisem mai multe formate, pe cind le trageam pe cd, daca ti mai amintesti din discutiile noastre.
am adresa corix_ct@yahoo.com

26 răspunsuri:
| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Ai gresit cand ai facut cd ul

| Best_GeOo_1990 a răspuns:

Iti recomand sa incerci cu un DVD cel mai probabil nu ai avut destul spatiu pe CD pentru filmele respective asa ca mai bine ai folosi un DVD chiar daca intr-un final tot stick-ul e la putere.

| Rax explică (pentru Best_GeOo_1990):

Spatiu chiar mai putin a avut filmuletul, dar nu stiu ce anume mai trebuia facut sa mi apara si imaginea.

| Shov a răspuns:

Daca tu nu esti in stare sa copiezi un film pe dvd, cum ai reusit sa iti faci cont pe PCU?