| Shooter a întrebat:

Am copiat ceva pe un DVD si acum am vrut sa copiez iar si imi zice: disc is write protected (si nu mai pot copia nimic).ce sa fac in cazul asta?

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Probabil din neatentie ai creat un disc protejat. Acum nu mai poti face nimic. Copii pe un alt DVD. Foloseste functie "multissesion", nu functia
"NEW SESSION". Si DEBIFEZI, daca ESTE bifata, functia "close CD".

| Shooter explică (pentru horia2012):

Am "recopiat" ceva pe el, dar nu imi apare decat primul lucru pe care l-am copiat...si cand intru pe pc in Cd imi arata Files Ready to Burn...(la cele care nu apar).

| horia2012 a răspuns (pentru Shooter):

Tu folosesti scrierea CD-ului din Windows? Nu folosesti Nero sau altceva? E corect ce-ti apare scris. Nu te lasa sa scrii CD-ul. Nu ai ce mai face. Copie din nou ce ai pe DVD pe calculator. Sterge din "My computer" materialul care asteapta sa fie scris pe DVD (clik dreapta, DELETE). Fa un alt DVD cu ce ai copiat+ce vrei sa mai adaugi (tot materialul). Descarca programul asta gratuit, e in limba romana si e foarte bun:
http://cdburnerxp.se/ro/home
( dupa ce ai adus materialul pe DVD te duci la "Burn Option" si sa nu bifezi
"finalizare disk" (finalize disk), pentru ca IAR nu vei mai putea sa adaugi nimic pe urma.

| Shooter explică (pentru horia2012):

Am nero...dar inainte nu imi aparea asa.

| horia2012 a răspuns (pentru Shooter):

Ti-am spus, ai creat un disk protejat. Nu e o problema asa de mare. Nu ai ce mai face. Nero e bun. Refa DVD cu tot materialul cum ti-am spus mai sus. Si nu mai schimba programele cu care scrii diskurile. Intre ele exista multe sanse sa nu recunoasca diskurile. Faci cu Nero (multissesion DVD), iar la "burn option" NU bifezi "close sesion"(finalize disk).

| gabu16 a răspuns:

Pai daca copiasei deja ceva anume pe un dvd si dupa ai vrut sa copiezi iar nu mai poti(sau cel putin asa stiu eu saau ai dvd rescriptibil(poti copia si sterge de pe el la infinit)...)
Si in cazul asta iei alt dvdhee hee