| Deyas a întrebat:

Buna
Am si eu o problema cu calculatoru, acum 2-3 ani mi-am cumparat o placa video (nVIDIA 9400GT 1 Gb) de atunci pana acus cateva saptamani a mers perfect.L-am stins intro seara si dimineata ziua urmatoare nu a mai pornit monitoru.Am pus o alta placa video si tot acelasi lucru(nu mai pornea monitorul).Cu placa lui video (integrata) merge bine.Sa fie de la sursa?
P.S:nu e ars nimic la el si nici din bios nu cred ca e dereglat (monitorul merge cu placa lui integrata)

4 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Vezi sa nu ai cumva condensatori umflati pe placa de baza (uitate peste toata placa de baza).
Daca ai asa ceva atunci ar fi bine sa ii schimbi.
Daca nu ai, atunci e slotul de vina... vezi sa nu ai praf cumva in slot (da cu o perie chiar si de pictat eventual imbinata in putin spirt, alcool).
Daca nici asa nu o sa iti mearga atunci e din placa de baza ceva vreun chip care se ocupa de acel slot video.
Pentru alte lucruri interesante despre calculatoare viziteaza si: http://www.tutorialepc.ro

| relian a răspuns:

Probabil nu e setata placa video ce tu ai puso.Vezi ca in bios trebuie sa faci ceva setari daca mai ai si o placa video integrata si mergi acolo in bios si la video sau pe undeva ai cele 2 placi si trebuie sa pui pe aia integrata off si ailanta on sa iti mearga dupa cea pe carye tu vrei. Daca inainte a mers nu vad sa ai ceva probleme cu sursa.Sau se poate ca placa video sa fie arsa desi tu spui ca vede cu aia integrata.Mai mult ca sigur s-a schimbat setarea pe cea integrata cumva.Sau sa nu fi arasa placa ta video aia ce ai pus-o NVidia aia

| sdhashsah a răspuns:

Placa video are alimentare separata? Ai incercat si in alt slot sa vezi daca merge?
Probeaza placa ta la altcineva si asa vei sti daca ea este de vina.

| Deyas explică (pentru sdhashsah):

Placa de baza are numa un slot nu pot sa-l pun in altu.Placa Video este buna am incercat-o in alt PC si a mers.Nu are alimentare separata ("plug n play" cum ar veni)