| CezaraEM a întrebat:

Buna
Ce se intampla de merge asa greu netul? Messengerul imi merge, dar netul merge foarte greu? Ce are? Ce trebuie sa fac sa mearga mai repede?
Ma enerveaza sa stau sa astept 10 minute pana apare google, mai ales atunci cand am nevoie de net!
Va rog, heeeeeeeeeeelp!
Funda

22 răspunsuri:
| FlooPp a răspuns:

Ei bine daca ai net prin modem, ai viteza restrictionata.Ar putea totusi sa nu fie vina internetului, ai putea sa ai virusi scaneaza calculatorul, iar daca nici asta nu merge fa un speedtest.Bafta!

| CezaraEM explică (pentru FlooPp):

Nu am modem, e prin cablu, alteori mergea super repede si acum, face figuri, si n-am virusi, il scanez cam odata pe saptamana, deci nu este asta problema... :-D

| FlooPp a răspuns (pentru CezaraEM):

Ia legatura cu firma de la care ai internetul, ei vor stii ce sa faca.

| CezaraEM explică (pentru FlooPp):

Ok, merci de raspuns

| CezaraEM explică (pentru FlooPp):

Si uite acum am trecut pe laptop, acelasi net, si merge mai repede, oare de ce? si pe laptop am mozilla nu google ghrome care am auzit ca e mai bun...
Sa fie asta cauza? ce zici?

| FlooPp a răspuns (pentru CezaraEM):

Da s-ar putea sa fie din cauza Pc-ului.Ao Putea sa chemi pe cineva care se pricepe in domeniu sa se uite la el, si iti va explica ce are.Bafta,si sper sa rezolvi problemabig grin

| CezaraEM explică (pentru FlooPp):

Aha, merci, am sa-l pun pe tata sa se uite la el, el stie mai bine ce trebuie sa faca :-)
Multumesc oricum

| FlooPp a răspuns (pentru CezaraEM):

Nu ai pentru ce.

| CezaraEM explică (pentru FlooPp):

Haideti cam rezolvat cat de cat, am schimbat userul din pc, mi-am facut altul si pe ala l-am sters, si evident, mi-am salvat fisierele din el
Si Voila merge mai repede, poate ala era stricat, nu stiu ce sa zic, dar acum merge :-D

| Radeas1 a răspuns (pentru CezaraEM):

Prin ce ai net?

| CezaraEM explică (pentru Radeas1):

Prin cablu de la RDS! si foarte rar se intampla sa cada su ceva de genu, merge foarte bine! dar nu stiu ce are pc-ul de mergea greu, acum am rezolvat (citeste mai sus)

| CezaraEM explică (pentru CezaraEM):

Sau*

| Geoツ a răspuns:

Poate fi si de la windows. Poate fi si un semn ca ar trebui sa-l schimbi. happy
De asemenea, uneori internetul merge greu la orele de varf sau in zilele cu vreme rea. Sunt multi factori. Insa daca aceasta problema persista, te sfatuiesc sa contactezi operatorii cablului tau. O zi faina. happy

| CezaraEM explică (pentru Geoツ):

Mda, sper sa isi revina, merci de raspuns

| cobra2229 a răspuns:

Este din cauza virusilor chiar daca il schanezi odata pe saptamana iti trebuie un alt anti-virus mai bun sau iti restartezi PC asa am patit si eu s-au este din cauza alorar de la net

| CezaraEM explică (pentru cobra2229):

Asta e singurul antivirus care il am, si e bun sa stii, daca intru pe siteuri virusate ma anunta, uneori ma scoate si afara de acolo laughing)
Nu stiu ce sa zic, acum am rezolvat problema cat de cat (citeste mai sus)

| anonim_4396 a răspuns (pentru CezaraEM):

Depinde ce antivirus ai, eu iti recomand Avg internet security 2013, eu pe asta il folosesc fac un an si ceva de cand il am, am pc din 2012 si daca am instalat windowsul de 2 ori, a 2 oara l-am formatat sa fac doar 2 partitii ca aveam 3 si nu-mi placea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CezaraEM):

Iti mai recomand un program e bun, iti curata erorile din pc, iti sterge unele fisiere e foarte bun CCleaner se numeste.

| CezaraEM explică (pentru anonim_4396):

Am NOD32, dar sunt multumita de el, de exemplu pe Windows SP2 merge, daca bag Windows 7 nu merge, trebuie sa caut alt antivirus!
Eu am windows sp2! si e ok cu antivirusul NOD32

| anonim_4396 a răspuns (pentru CezaraEM):

De ce nu iti instalezi Windows 7? e mult mai bun, o sa-ti mearga programele mai bine, ce sistem ai? procesor, placa video? daca ai un dual core nu stiu de ce mai tii windows xp. Windows Xp e bun pentru pc mai vechi, cele din 2004-2007, dar la un pc nou care e din 2011-2012-2013 nu are ce cauta Xp...

| anonim_4396 a răspuns (pentru CezaraEM):

Si sincer Nod32 e bun la un pc vechi, la cele noi nu mai face fata, Avg e mult mai bun.

| CezaraEM explică (pentru anonim_4396):

Am avut Windows 7 doar ca dupa cateva luni imi zicea ca "Windowsul nu e genuine sau ceva de genul, si nu aveam antivirus pentru ala pe cd, nod32 nu mergea si de asta!
Ce are Windows xp? la mine merge ok, nu face figuri, nu da erori, calculatorul e din 2010 si merge super bine cu windows xp!
Pe windows 7 nu imi merg toate programele, l-am avut si mai mult m-a enervat decat a facut treaba, nu prea s-a meritat sincera sa fiu...
SUnt multumita de windows xp sp 2! si de antivirus la fel!