| Xenoverse a întrebat:

Buna happy dati-mi niste idei cum sa fac ca laptopul sa miste mai rapid, dar fara advanced system settings dau funda.

5 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

In afara de upgrade, care oricum e util, de obicei un pc se intretine cam asa:
-aproximativ la 3 saptamani se face defragmentare si verificarea discului de erori/reparare automata;
-dezinstalarea softurilor inutile sau greoaie;
-scanare de virusi cu un antivirus bun, kasperski sau smart security;
-spatiul liber pe discul "C" sa fie peste 50%;
-sa nu pui o imagine de capacitate mare pe desktop,sau chiar nu pui nimic;
-dezactivezi orice gadget de pe desktop,gen ceas sau meteo;
-instalezi un program de optimizare a sistemului, de ex TuneUp Utility.e foarte util pentru un pc si cu el poti face multe : dezactivezi programele greoaie ce pornesc odata cu pc-ul, defragmenteaza si repara registrii din windows, intretine hardul etc etc etc.
Toate astea sunt de baza, restul le vezi pe parcurs.
Bafta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii faci un upgrade la ram, un ssd, un procesor nou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara-i un cooling pad.

| sunshine28 a răspuns:

Posteaza te rog configuratiile laptop-ului.

| Xenoverse explică (pentru sunshine28):

Laptop HP 15-g011sq
Procesor: AMD A8 Quad Core
HDD: 1 TB
Ram: 4 GB