| anonim_4396 a întrebat:

De ceva ani imi doresc un aparat, dar nu stiu ce sa aleg, am mai citit, pe bloguri etc, dar intreb si aici sa vad ce raspunsuri obtin.

Ce aparat foto profesional imi recomandati?
Voi ce aparat aveti? ( care aveti )
Sunteti multumiti de el?
Voi cum l-ati cumparat si de unde?

Multumesc!

20 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Cati bani vrei sa dai pe aparat si cand vrei sa-l cumperi?

| Siiiiia a răspuns (pentru RaduTN):

Sunt la inceput, Nu vreau un aparat foarte, foarte scump. 1700 un pret.

| RaduTN a răspuns (pentru Siiiiia):

Ai putea incerca sa prinzi oferta aceasta http://profitshare.ro/l/2923266. Este la reducere de la 2000 si te-ai incadra perfect in buget.

| Siiiiia a răspuns (pentru RaduTN):

Multumesc, l-am observat si euwinking

| RaduTN a răspuns (pentru Siiiiia):

Si cand vrei sa-ti cumperi aparatul?

| Siiiiia a răspuns (pentru RaduTN):

happy
Cat de curand.

| RaduTN a răspuns (pentru Siiiiia):

Eu iti recomand sa-ti cumperi aparatul foto metionat mai sus, de catre mine. Iti garantez ca nu o sa regreti.

| Siiiiia a răspuns (pentru RaduTN):

happy
Multumesc!

| ALGator a răspuns:

Cam ce vrei sa faci cu el?

| Siiiiia a răspuns (pentru ALGator):

|Buna!
Mie imi place fotografia. Imi place sa fotografie orice, imi place sa studiez prima data subiectul, cadrul, astfel incat sa obtin o fotografie buna. Nu detin momenten un aparat profesionist, dar imi doresc.

| Siiiiia a răspuns (pentru Siiiiia):

Profesional***

| ALGator a răspuns (pentru Siiiiia):

Iti vind un pont. Avanseaza treptat. 2/3 cunostinte teoretice si lucru practic si 1/3 calitate aparaturii.
Aparatura scumpa nu te va salva. Riscul e sa-ti intirzie si opreasca dezvoltarea.
Marea arta este sa inveti schemele de iluminat.
Fa-ti rost de niste manuale bune si practica mult dupe ele.
Nu lasa totul pe seama phtoshopului.

Ca fotograf trebuie sa inveti si cercetezi toata viata.

Gasesti multe sfaturi pe strobist.com
https://fstoppers.com/......ight-22944

http://nofilmschool.com/......l-lighting

P.S. Eu nu sunt profesionist, nu mai sunt nici amator. Dau sfaturi altora :-)

| ALGator a răspuns:

Cameras that currently get more use than anything else: a Fuji X-E2 (400 €) and a Fuji X100s (900€).
Conform: http://strobist.blogspot.se/2014/09/choosing-camera.html

Costa si conteaza mult obiectivele.

Eu am un Sony RX100 III dar nu e un aparat profesional.

| ALGator a răspuns:

Ia-ti un aparat "scoala" care sa faca cam tot ce trebuie dar sa nu te darime la pret. Poate un Canon sau Nikon reflex digital.

| Siiiiia a răspuns (pentru ALGator):

Multumesc mult pentru sfaturiwinking

| ALGator a răspuns (pentru Siiiiia):

Succes!

uite un exemplu de fotograf profesionist suedez, cam ce foloseste.
Poate te inspira. Dar el face probabil deja bani cu asta, asa ca nu te ambala. Merge si cu mai putin

http://www.markusp.se/fotoutrustning/

| Siiiiia a răspuns (pentru ALGator):

Oh... cu siguranta face bani... Dar pentru inceput, merge si cu mai putin, vorba ta happy

| ALGator a răspuns (pentru Siiiiia):

Succes!
Uite o tema de casa tot de la el ce poate fi exersata, chiar si simplificat
http://www.markusp.se/reklambild-fotomontage-nocco/

| Siiiiia a răspuns (pentru ALGator):

Multumesc pentru timpul acordat.

| Vlas_George_1997 a răspuns:

Buna,pentru poze ti-as sugera sa te duci la f64 magazinul din Bucuresti si sa iti cumperi CANON 100D si deja sa-ti alegi obiectivul pe plac...Dar daca pentru a filma, Cumpara CANON 5D sau 70D, aceste 3 sunt cele mai folosite de profesionisti!, succes, sper ca te-am ajutat!