| Drunkenhearts a întrebat:

Exista de fapt programe de spart parole? Sunt numai un mod de a speria oamenii?

Răspuns Câştigător
| stelistu:X a răspuns:

Exista ceva programe de spart parole da stai flex ca nu se gasesc la orce colt de strada sunt programe foarte sofisticate si au ca si un 'dictionar' cu mai multe cuvine si daca parola care o ai este in acel 'dictionar' ti-o sparge
de aceea sunt recomandate parolele cu cifre prin eletongue

11 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Metodele cele mai folosite pentru aflarea unei parole yahoo:
- spyware – keyloggere, troieni, stealere special creeate pentru a captura parola deja stocata in clientul Yahoo Messenger, programele ce modifica fisierul hosts pentru a conecta victima pe un scam page. Necesita interventia victimei (download & run, accesarea unei pagini care contine un exploit ce iti afecteaza pc-ul).
- phishing – scam page (pagini clona ale login.yahoo.com care salveaza datele introduse de voi si care pot fi accesate de catre proprietarul paginii), inginerie sociala (de doi lei si nu numai). Necesita interventia victimei.
- bruteforce – o metoda aproape moarta in cazul conturilor Yahoo. Cu o lista foarte mare de cuvinte se incearca "nimerirea" parolei unui cont. Spun metoda aproape moarta deoarece dupa cateva incercari esuate de logare pe un cont Yahoo apare codul captcha iar apoi contul este inchis din motive de securitate pentru cateva ore. Inca se mai raporteaza servicii Yahoo care permit bruteforce dar aceasta metoda nu mai este folosita in momentul de fata la scara atat de larga.

| trafikantu a răspuns:

Exista, mama draga, exista si hackeri sa intre cu ele la tine in calculator sa fac din el ce vor ei. exista, crede`ma

| Roby67 a răspuns:

Nu exista.

| Farcas a răspuns:

Exista cateva dar sunt ilegale. Daca te prinde sau te da cineva in judecata te poti alege cu o amenda de trebuie sa iti vinzi casa sau poti ajunge chiar in puscarie pentru ca ai invadat spatiul intim a unei persoane fara acordul acesteia.Asa ca nu te sfatuiesc sa incerci!

| Winniee a răspuns:

DDAA STIU EU UN site de spart parole yahoo.com unele sunt bune altele nu.
http://yahoo.pustiul.com dar trebuie sa pui id si parola ta iar cand incearca sa tio sparga. corect (se trimitee un email unde scrie site yahoo.pustiul.com si zice ca cel cu id... a incercat sa-ti sparga parola)
De dai de gol si gata de ci nu sunt bune si doar te sperie.

| Winniee a răspuns:

Dai funda? odata

| love44katyp a răspuns:

DA! stai linistita, nici macar Seby nu i-a spart parola lu' Franci... i-a aflat-o laughing NU exista asa ceva, simple minciuni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu cred ca exista! dar se zice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, acum 2 zile mi s-a spart adresa de mail...si n-am virusi nu intru pe situri care nu le cunosc stau putin pe net si totusi m-am trezit cu mailu spart.chiar exista un program ceva de spart pentru ca acum imi schimbam parola intr-un min era alta...am aflat cine era si va fi o pedeapsa urturatoare(mare grija pentru cine vrea sa sparga mailuri), curiozitatea mea e cum de facea asa de repede de o schimba, pentru ca la intrebarile nu raspundea, avea direct acces la schimbarea parolei, totusi e ciudat si da exista programe de spart parole bye

| blacksnow a răspuns:

Buna...big grin de fapt programele de spart parole exista nu sunt doar mituri.