eluveitie
| eluveitie a întrebat:

Bună happy
Pentru cei care se pricep la calculatoare... aveţi vreo idee de ce nu mă lasă să instalez windows xp pe nu calculator? E cam din 2003 calculatorul... s'ar putea sa fie din cauza vechimii? Şi ce windows îmi recomandati în schimb?

Răspuns Câştigător
| amanda33 a răspuns:

Pai de ce nu te lasa? ce peformante are? la munca la mama mea au un sistem vechi p2 cu xp instalat. nu conteaza vechimea lui. e o problema cu compatibiliatea componentelor. vezi sa nu fie placa de baza
pana acum ce sistem de operare ai folosit? daca tot xp, iti recomand un service

4 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Problemele pot fi multe si de orice natura! ne-ai ajuta mult daca ai spune unde ai ajuns cu instalarea, unde se opreste? ce eroare da?

| shadovv a răspuns:

Nu e din cauza vechimii. Cu atat de putinine detalii nu pot deduce cu exactitate ce se intampla. Poate cd-ul pe care e xpeul nu e bun sau ai ceva virusi ori mai rau... ti s-a cam stricat hdd-ul.

| 3ntzz a răspuns:

Nu este din cauza vechimii.
Este posibil sa nu mai ai memorie in calculator.
Mai inti iti recomand un hardisk dupacare iti recomand windows 7.
Succes!winking

| cobi a răspuns:

Pai asigurate ca cd este bootabil si ca daca pc-ul nu are autoboot at asigurate ca ai setat sa booteze cd primul! ce windows iti recomand avand in vedere d vechime ar trebui sa iti instalezi tot Windows xp sau daca ai rami, procesor si placa video maricele bag windows vistabig grin