| yoyoalecs a întrebat:

Am dat de virusul politia romana.S-a deschis intr-un tab nou-pagina.Am inchis laptopu. Apoi cand l-am deschis a mers normal.Nu merge greu, nu se blocheaza.E posibil sa fi ramas in laptop sau nu a apucat sa faca nimic pentru ca l-am inchis rapid? L-am mai luat o data dar atunci nu se mai deschidea...a trecut sa pun ceva pe stick pentru a-l porni.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ca și regulă generală. Nici o data nu se înlătura efectul, ci cauza efectului.
Aplicații în gen malware bytes și alte prostii comerciale de astea nu vor rezolva problema.
Încearcă ceva mai eficient și anum un antivirus butat de pe Cd cum e Kaspesky rescue system și altele.Vor face calculatorul lună de viruși.Succes

| AlessinoDeeJay a răspuns (pentru DeyCj):

Asa este. Kaspersky isi face treaba.

| DeyCj a răspuns (pentru AlessinoDeeJay):

Cel butat de pe cd nu a dat greși nici la sisteme compromise, cu date infectate în proprție de 90%.Exe-ul cam mai scapă câte un keyloger de ăla bine făcut, dar în rest este ok.

| Cossta a răspuns:

Salut, stai linistit, chestia aia iti apare intamplator cand navighezi pe internet intr-un tab nou, poti iesii de acolo apasand x la tab -> paraseste aceasta pagina. Daca tot nu esti convis descarca Malwarebytes Anti-Malware (e moca) si dai o scanare completa. Chestia asta mi-a aparut si mie pentru prima data acum cateva zile.

| Ursfelix a răspuns:

Dr