| anonim_4396 a întrebat:

Hei,
Mai devreme citeam ceva pe un forum si mi-a aparut virusul cu Politia. Imi aparuse mesajul acela "Calculatorul este criptat" i-am dat ok de vreo 2-3 ori pentru ca nu ma lasa sa inchid pagina( asta s-a intamplat foarte repede, intrasem in panica). Am vazut ca nu merge si am inchis laptop-ul din buton. L-am deschis si momentan nu imi mai apare nimic legat de virus, e totul normal. Am dat antivirusului Norton sa faca o scanare si pana acum n-a gasit nimic.
Mai am virusul sau nu? Am inteles ca nu te mai lasa sa faci nimic pe calculator, ceea ce mie nu mi s-a intamplat.
Multumesc.

4 răspunsuri:
| LooLoo91 a răspuns:

Eu de cate ori am intampinat aceasta problema, am dat Task Manager, am inchis fortat Chrome (my browser), l-am dezinstalat si reinstal. Cred ca este cea mai usoara metota, fara back-up, refacere windows etc...

| Cyb3rN3tyK a răspuns:

Am patit si eu faza asta, ma punea sa platesc o amenda ca am intrat pe niste site-uri, dar am ignorat-o si a trecut singura... si acela nu este un virus este un fel de reclama

| anonim_4396 explică (pentru Cyb3rN3tyK):

E virus, scrie pe Google: Virus Politia Romana, asa este denumit, vei gasi detalii. Probabil ca noi, am avut noroc sau antivirus in functiune si de-aia a trecut singur.