| alyn9833 a întrebat:

am nevoie urgent de ajutorul vostru. Acum aproximativ o luna mi-am cumparat un Router Wireless, modelul: TL-WR841ND. Cand l-am intalat mi-a mers perfect. Astazi am vrut sa aranjez firele si am scos mufele si tot din el si cand le-am bagat inapoi nu mai functiona, adica nu mai trimetea semnal wifi. Am incercat sa il configurez din nou, i-am bagat CD-ul si dupe ce mi-a zis cum sa bag cablurile si toate astea mi-a dat o eroare : Failed to assign IP for your computer
1. Please check the network connectivity.
2. Please check the model of your router.
Stie cineva de ce si ce trebuie sa fac?

14 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Pai nu ai un back up facut la el?
incearca sa il resetezi si sa faci configurarea lui din nou si dupa ce o faci salveaza back upul; are un mic buton de resetare trebuie sa bagi un ac cam asa e de mic incearca asa siv ezi

| alyn9833 explică (pentru AdrenalinTm):

Am incercat sa il resetez si sa il reinstalez si imi dadea eroarea specificata mai sus...si cate-odata functioneaza dar trimite semnal securizat si eu nu i-am pus parola, si cateodata trimite dar pentru putin timp ca pica dupa 5 secunde

| AdrenalinTm a răspuns (pentru alyn9833):

L-ai resetat de la butonul ala mic? trebuie sa ti cam 5 10 secunde apasat pe buton

| alyn9833 explică (pentru AdrenalinTm):

Da, l-am resetat....si ledurile alea imi licare si dupe se incarca toate si se opresc, si dupa face iar la fel

| alyn9833 explică (pentru AdrenalinTm):

L-am resetat...mi se aprind ledurile alea, licare iar dupe putin timp se incarca toate ledurile si se sting imediat. Dupa faca iar la fel. Ce sa aiba?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru alyn9833):

Inseamna ca l-ai resetat e bine acuma incearca sa-i faci setarile din nou si vezi

| alyn9833 explică (pentru AdrenalinTm):

Tot nu merge. Este posibil sa fie si din cauza mufei principale care intra in router? Ca atunci cand misc laptopul mi se deconecteaza de la net si stau cam 3 minute ca sa reusesc sa il conectez iar

| AdrenalinTm a răspuns (pentru alyn9833):

E posibil sa fie cablul schimba cablul si vezi

| alyn9833 explică (pentru AdrenalinTm):

Dar daca nu e cablu, altfel nu se mai poate rezolva problema?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru alyn9833):

Nu are ce alt ceva ori e netul tau routerul daca mere si se intrerupe nu are treaba ori ai pus ceva peste cablu ori l-ai sucit ori la mufe nu face contact ai rupt mufa

| alyn9833 explică (pentru AdrenalinTm):

Am incercat si la un vecin sa vad daca merge si tot aceeasi problema o face

| AdrenalinTm a răspuns (pentru alyn9833):

Fai un update de firmwere daca nu atunci gandeste-te sa il schmbi

| alyn9833 explică (pentru AdrenalinTm):

Numai e nevoie, se pare ca era de vina incarcatorul, nu era incarcatorul lui si de aia, acum merge perfect, oricum mersi mult

| AdrenalinTm a răspuns (pentru alyn9833):

Pai si de ce nai pus problema asa de la inceput era foarte simplulaughing