| ILoveJudo a întrebat:

Buna TPU AM o intrebare mi am luat de curand un telefon utok 430Q si niste casti pioneer albastre la 70 de lei telefonul e slabut si v-a intreb se meritau castile de la pioneer se aud mai bine sunt cu top de urechi si am gasit de la SONY dupa gat se la 70 de lei si am incercat mai multe casti de la Sony si cele de 5 milioane de lei si se auzeau naspa incet prost si va intreb ce se merita sa iau?

Răspuns Câştigător
| Ana00005 a răspuns:

Nu e vorba de pret, ci de calitate.Le ei pe alea care se aud mai bine, normal.Eu am casti de la Hama cu tot cu microfon, 20 lei si sunt foarte bune.Ti-le recomand pe cele de la Pioneer, mai ales ca e marca profesionala in muzica.

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Cele care se aud mai bine sunt mai bune.
E insa alta problema cu castile la care nu se gandeste nimeni decat atunci cand e prea tarziu:
Castile fiind aproape de ureche, nivelul sonorului poate fi usor crescut ca si cand ar proveni de la un difuzor foarte puternic si asta fara sa ne dam seama. Din cauza asta castile de la firme serioase se aud incet. Problema e ca fara sa ne dam seama, castile ne slabesc auzul si e IREVERSIBIL. Deci folosirea castilor nu e chiar asa de recomandata, iar in cazul folosirii volumul sunetului trebuie dat la nivele mici, nu sa acopere zgomotul ambiant sau sa fie dat prea tare si nu trebuie folosite mult timp. Decat sa iti slabeasca auzul si sa ai nevoie de aparat auditiv sa te poti intelege cu cei din jur, mai bine renunti la casti sau macar sa fie folosite cu prudenta.