| Abibina a întrebat:

Buna TPU happy
Am o mica problema. Laptopul meu refuza sa citeasca CDuri si DVDuri. Adica,dupa ce bag CD-ul inauntru,face niste sunete cum ca ar incerca sa-l incarce,dar se opreste. Iar cand incerc sa intru in My Computer si sa accesez CD-ul manual, imi zice ca nu exista niciun CD inauntru.
Vreau neaparat sa-mi reinstalez Windowsul si clar nu pot face asta daca laptopul meu nu citeste nimic. Niste sfaturi? Va rog?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Fie inlocuiesti dvd-writerul sau...

montezi un dvd-writer extern de pe care poti face boot-ul si, implicit, instalezi si windows-ul.
http://cruzemind.com/......-Drive.jpg
sau, mai rapid, faci un stick USB bootabil cu windows xp. Se poate rezolva cu un program pe net, dar necesita ceva munca si poti da gres destul de usor.http://www.komku.org/2009/09/wintoflash-guide-install-windows-xp.html
Mai bine chemi pe cineva sa-ti rezolve
in ambele cazuri, laptopul tau trebuie sa poata sa booteze de pe interfata USB (unele laptopuri mai vechi nu au aceasta capabilitate). Si ma gandesc ca daca dvd-wr tau nu poate citi dvd-uri inseamna ca nu ai un laptop tocmai nou.
O alta metoda ar fi sa instalezi windows-ul prin retea (legi laptopul printr-un reuter la un alt pc cu un dvd writer functional. din nou, faza asta o poti face pe unele laptopuri relativ noi. se poate selecta metoda asta de bootare de pe meniul laptop-ului, daca exista. La fel si cu metoda stick usb)

5 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Recomandarea este sa mergi cu el la un service autorizat! Succes!
http://laptopnews.ro/service-laptop-reparatii-laptop

| Abibina explică:

Am laptopul asta de vreo 2 ani si un pic, nu e vechi deloc. L-am luat nou nout, nu cred ca asta ar fi problema. Am mai patit asa, dar dupa ce am reinstalat Windowsul a fost totul ok.
NeoRo, imi poti spune cum sa fac cu USBul?

| NeoRo a răspuns (pentru Abibina):

Cauta pe GOOGLE "windows 7 usb boot"; "windows usb boot" o sa gasesti foarte multe informatii.

| storepc a răspuns:

Nu ai ce face tu, problema este ca trebuie calibrat laserul la unitatea optica si asta din pacate nu o pot face decat un specialist, contacteaza un specialist de la www.storepc.ro si va fi rezolvat laptopul in 30min. Bafta

| NeoRo a răspuns:

Daca deti un USB, poti instala Windowsul fara nici o problema!