| KingTheKing a întrebat:

Am o placa de baza Gigabyte GA-EP53c-DS3R si am pe ea o placa video Gigabyte 9600gt 512 care suporta SLI!

Acum de curand am gasit pe net o placa video identica si vreau sa stiu daca placa mea de baza suporta SLI!

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu merge. O placa pe acel slot (PCI simplu) functioneaza dupa alte principii si nu va functiona avand o rata de transfer cu mult mai mica de cat cele pe PCI-e x16. Si cand iei doua placi pe PCI-e trebuie sa aiba aceeasi viteza de transfer pentru a nu se incetini una pe alta.

14 răspunsuri:
| KingTheKing explică (pentru Salontanul):

Eu stiu ca placa video suporta sli! Dar nu stiu daca placa de baza!

| Salontanul a răspuns (pentru KingTheKing):

SLI este o optiune pentru placile grafice. Prin acesta optiune se pot lega doua sau mai multe placi grafice. Placa de baza trebuie sa aiba doua sau mai multe sloturi PCI-e identice. A ta nu are de cat un singur slot PCI-e x16. Are insa 3 sloturi PCI-e x1. Daca-ti cumperi doua sau 3 placi pe acest slot (care sa aiba si SLI) se poate. Teama imi este ca nu vei gasi. Nu se mai fabrica.

| KingTheKing explică (pentru Salontanul):

Multumesc frumos!
http://i60.tinypic.com/2f0gmcp.png
Am o carcasa lian li pc-b25 si vreau sa o echipez cu componentele de mai sus! astea le-am ales eu! spuneti-mi daca este ceva mai bun pentru bugetul asta! Pentru harduri ce ma sfatuiti? WD sau? 1 sau 2?

| Salontanul a răspuns (pentru KingTheKing):

Toate sunt bune, dupa prerea mea (chiar foarte bune). Nu stiu ce ai vrut sa spui cu 1 sau 2! Daca vrei sa pui doua HDD-uri nu le vad rostul. Oricum WD-urile sunt foarte bune. Si eu am unul si am avut si Seagate. Si alea sunt bune. Cu cooler-ul nu stiu ce sa zic. am gasit undeva ca nu s-ar potrivi la socket-ul 2011. La eMag am gasit ca se potriveste. Oricum daca nu este bun poti sa-l schimbi in 10 zile lucratoare. Atentie cu memoriile. Placa de baza nu lucreaza la 2400 Mhz de cat in overclocking. O placa de baza folosita in overclocking se uzeaza mai repede. Eventual daca vezi ca se incalzeste prea tare poti sa mai pui un ventilator de carcasa.

| KingTheKing explică (pentru KingTheKing):

In legatura cu placa de baza...
http://vvcap.net/db/Smb6xMi0lvc00sqvI9DI.png aceasta suporta si i7 extreme edition?

| Salontanul a răspuns (pentru KingTheKing):

Asta este SE2011. Deci este bun.

| KingTheKing explică (pentru Salontanul):

In legatura cu placa de baza... am gasit alta...
http://vvcap.net/db/Smb6xMi0lvc00sqvI9DI.png aceasta suporta si i7 extreme edition?

| Salontanul a răspuns (pentru KingTheKing):

Las-o pe prima. Asta nu suporta extreme edition si nu aduce nimic in plus. Tot trebuie sa faci overclocking.

| Salontanul a răspuns (pentru KingTheKing):

Nu merge. O placa pe acel slot (PCI simplu) functioneaza dupa alte principii si nu va functiona avand o rata de transfer cu mult mai mica de cat cele pe PCI-e x16. Si cand iei doua placi pe PCI-e trebuie sa aiba aceeasi viteza de transfer pentru a nu se incetini una pe alta.

| KodrutZ a răspuns:

Nu are sens. O sa consumi o gramada de curent pentru performanta foarte putina comparat cu o singura placa noua gen GTX 750 Ti.

| KingTheKing explică (pentru KodrutZ):

Stiu! Dar placa mea de baza are PCI-E 2.0 si pentru un 750 Ti imi trebuie PCI-E 3.0... de asta caut o placa viudeo pentru platforma asta!

| KodrutZ a răspuns (pentru KingTheKing):

Ete fis! E backwards compatible fara probleme! http://www.tomshardware.co.uk/......-slot.html