| Joanne a întrebat:

Am o problema cu calculatorul. Cand sta mai mult timp deschis, se restarteaza si pe desktop apare un mesaj care spune ca s-a supraincalzit. Este de vine cooler-ul?

5 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Cheama pe cineva care se pricepe. si deschide o usa laterala de la PC si il pornesti asa, va uitati daca merg toate ventilatoarele : carcasa, sursa, placa video, cooler procesor! daca totusi merg toate, e posibil sa fie mult praf pe acolo, recomand suflarea lui afara (cu calc oprit). Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Andruşcă a răspuns:

Procesorul se supraincalzeste.
Da, poate sa fie de vina coolerul care nu mai merge si nu mai raceste procesorul.

| Zoricutzu a răspuns:

1. Daca ai laptop tine-l mai sus, sau pune-i niste dopuri unde are piciorusele, ca sa treaca mai mult aer pe sub el si ventilatorul sa poata raci.
2. Daca ai desktop ( unitate fixa ) cheama pe cineva care se pricepe sa:
-Curete de praf toate ventilatoarele si sa le unga cu ulei siliconic.
-Desfaca radiatorul de la procesor si sa schimbe pasta termica de pe procesor cu una noua, dupa care sa monteze totul la loc.

| SinKode a răspuns:

Da pentru ca la o anumita temperatura pc se seseteaza adica la 50 de de grate celsius al meu se reseteaza la 51 depinde de call. asta e un lucru bun ptc daca nu se reseteaza ia foc sa...