| ThePain a întrebat:

am o problema cu PC-ul :deodata a inghetat imaginea,nu mai mergea nici mouse-ul si nici nu raspundea la tastatura, dupa ce am dat un resert nu se mai aprinde monitorul, nu mai face legatura cu unitatea. Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce coincidenta... si mie mi s-a intamplat asa chiar ieri... De fapt mie a inceput sa-mi faca asa de vreo saptamana si ieri si-a dat duhul :( bietul de el :( Ma rog. sa trecem la lucruri serioase. E de la HDD. Asculta-l si vezi daca ticaie sau daca se aude un sunet apoi nu apoi iar porneste apoi iar nu. Eu saptamana asta cat a mers asa mai greu am lasat carcasa deschisa si de fiecare data cand imi facea asa ii opream sursa si reconectam firele (sursa - hdd si blaca de baza -hdd).
Incearca sa reconectezi cablurile si vezi daca porneste, iar daca porneste foloseste-l pana se blocheaza iar si apasa pe capslock apoi vezi daca se aprinde beculetul ala de la tastatura, daca nu e 100% HDD-ul. Ecranul ramane asa pentru ca ledurile alea din el raman aprinse fara sa mai primeasca informatie de la windows (e ca si cum monitorul ar fi o lantera cu mai multe culori).

Daca ai acum bani si te decizi sa iti iei alt HDD, ti-l recomand pe asta (pe asta l-am comandat si eu) http://www.emag.ro/......E8G7KBBBM/ La pretul asta e Best-Buy

4 răspunsuri:
| Sorinutsu a răspuns:

Salut, nu este neaparat din RAM, de cand nu ai mai curatat pc? incearca sa l cureti din cand in cand si pe langa asta vezi sa nu faca contact bine la hard, ram, placa video, sunet (daca nu ai integrata ), scoate cablurile si baga-le iar si inca o varianta, scoate bateria de la bios, las-o asa vreo 10 min si bag-o iar, asa resetezi bios-ul, poate fi si de acolo, oricum daca incerci tot ce ti-am zis eu, posibil iti va merge
O dimineata frumoasa!

| 69CarpeDiem a răspuns:

Cati Rami ai?
E posibil sa fie vreo placuta de vina.
Si mie mim s-a intamplat acelasi lucru iar cand am vrut sa reinstalez windowsul la 99 % se reseta.
Am luat modulele pe rand iar cand am bagat primul incepuse sa o ia razna iar la al doilea s-a instalat.
Imi merge mai greu acuma cu 1 Gb Ram dar macar merge.

| Alex1234123 a răspuns:

Din experienta mea iti spun:

Verifica RAM-ul, de preferat daca nu este parlit si nu miroase a ars incearca la alt PC poate merge.

Tot o data verifica conectarea la celelalte componente in placa de baza.

Daca nu rezolvi spune-ne ce mai face PC, bipaie, se aprinde vreun led, ceva.

| YoNuTzB98 a răspuns:

.