| XxXFBIXxX a întrebat:

Buna TPU... Am un procesor Intel, iar speedfan imi zice ca am temperatura la procesor 70 de grade, iar cand ma joc ajunge in maxim 85. Ce as putea cumpara/ schimba/ perfoma/ face pentru ca procesorul sa imi ajunga si sa ramana constant la 60 de grade. Multumesc! Funa + vot!

Răspuns Câştigător
| voinead20112 a răspuns:

Veazi mai intai care este temperatura normala a procesorului tau ( poate fi de 70 de grade... ), daca totusi vrei sa-l racesti, ii poti instala coolere ( ventilatoare auxiliare, daca ai computer, un cooler-pad, daca ai laptop ), nu exista un program care sa-l raceasca, si atata timp cat nu ai lag sau probleme, nu ar trebui sa te preocupe temperatura.
Este normal ca in timpul jocurilor sa se infierbante!

| XxXFBIXxX explică (pentru voinead20112):

Pai am un Intel quad core q6600 de 2.4 ghz. Temperatura lui nu stiu care ar trebui sa fie, dar mi se pare cam mare si de asta am vrut sa il racesc.

| XxXFBIXxX explică (pentru voinead20112):

Am citit pe internet, iar temperatura optima ar fi 55-60 de grade. Cum pot face sa il aduc la aceasta temperatura? Multumesc

3 răspunsuri:
| buzucan a răspuns:

Curata de praf, pune ventilatoare noi, daca e carcasa veche si nu face airflow cum trebuie, schimb-o. pasta termoconductoare noua.