| theflorinkilba a întrebat:

Bună TPU! De când se va opri cablu analogic prin digi cablu la ce data va încheia transmisiunea la televiziune? Vă mulțumesc

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Deocamdata, transmisiile analogice sunt si baza transmisiilor digitale prin cablu.
Cu toate ca majoritatea televizoarelor noi au incorporate decodoare digitale (care folosesc cablul de antena TV), firmele de televiziune mentin si transmisia posturilor analogice (pentru televizoarele vechi).

| darrio2007 a răspuns:

Cu plăcere. Intreabă la Digi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Momentan nu toate televiziunile emit hd mai sunt inca canale Sd, national tv, este sd analog mai este nevoie de timp si de bani pentru a se digitaliza televiziunile si pentru ca furnizorii de cablu si satelit sa emita numai hd si full fd

| ValentinMihai78 a răspuns:

Orange România, dacă nu greșesc sau Vodafone România au anunțat că din ianuarie nu mai transmit posturi TV pe sistem analog.
Cei de la Digi nu au anunțat nimic în acest sens.
Doar că este un proces natural de a opri transmisiile analog cât timp, și în România, toate posturile de televiziune, în ultimii 10 ani au terminat modernizarea transmisiei și au trecut pe sistem digital, chiar 4k.

| Dragobeta a răspuns:

Depinde de zona. Mai bine intrebi la ei.
La mine s-a inchis deja de peste 2 ani.