| cristian041997 a întrebat:

momentan am un sistem pe AM2 si as vrea sa trec la AM3+,am inteles ca procesorul vine cu un cooler stock care nu este prea bun, as vrea sa stiu daca coolerul pe care il am eu acum (Asus silent knight ) este compatibil cu un fx 6300 am3+. Am incercat sa caut daca este compatibil dar nu am gasit. A si inca ceva cand am cautat pe net coolerul am gasit Asus silent knight, Asus silent knight II si Asus silenth knight AL imi spuneti care este diferenta?(eu am primul sau al doilea) Mersi dau FUNDA!

5 răspunsuri:
| هوراس a răspuns:

Da, ar trebui să fie compatibil. în general cooler-ele sunt compatibile pe orice socket de procesor. cum primul sau al doilea, trebuie să te hotărăști laughing

| pbsolver a răspuns:

Verifica modelul placii de baza si cauta CPU Support. in lista respectiva cauta procesorul tau. in cazul in care versiunea ta de bios nu suporta procesorul respectiv si este necesare o actualizare de bios, fa-o cu procesorul pe care il ai acum. pentru a verifica eficacitatea racirii, cauta maximul TDP-ului (thermal design power sau putere totala disipata) recomandat pentru procesoarele compatibile cu coolerul tau. silent knight 2 e o versiune imbunatatita a silent knight, silent knight AL probabil vine de la aluminiu, un metal decent pentru racirea procesoarelor.
fx 6300 am3+, din ce am gasit eu, are tdp 95w. pe pagina de support Asus, au o mica schema in care compara modelul tau cu un cooler stock de p4 cu tdp de 115w. eu zic ca ar fi compatibile... fa o incercare dar totusi monitorizeaza temperatura cu speedfan inainte sa te apuci de treaba. nu uita sa-ti iei o pasta termoconductoare capabila. bafta!

| cristian041997 explică (pentru pbsolver):

Deci eu vreau sa stiu doar daca coolerul pe care il am merge sigur si pe socket am3+ daca nu o sa il montez pe cel stock. in ceea ce priveste racirea este foarte bun, momentan am un athlon 64x2 4800+ 2, 5ghz oc 3ghz, am jucat far cry 3 vreo 2 ore fortat cred 100% si nu a depasit 55de grade dupa care imediat a scazut la vreo 45-50 de grade.

Răspuns utilizator avertizat
| heldeN a răspuns:

Coolerul stock nu este prea bun daca te apuci sa faci un OC la 6ghz, atunci il arzi, lol, daca vine din fabrica e facut sa raceasca decent procesorul