| cozmalau a întrebat:

pentru o punte redresoare in care intra 12v folosesc 4 diode 1N5399 montate dupa schema aceea in forma de patrat, tensiunea este redresata cum trebuie sau am nevoie de ceva filtre? si daca am nevoie de filtre precum condensatori as dori o explicatie cum sa il leg in schema si ce tip de condensator am nevoie.Mentionez ca puntea aceastea vreau sa o folosesc la intrarea unui amplificator audio 2x25w

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Condensator de filtraj de 4700 μF, Transformatorul trebuie să debiteze peste 5 A, pentru punte îţi recomand una de tipul : http://www.mivarom.ro/......rata-p-480
Condensator electrolitic de tipul : http://www.global-electronic.ro/.......c-ro.html
Puntea are notaţiile de legătură iar condensatorul electrolitic se cuplează cu plusul la plusul de la punte iar minusul la minusul punţii ( în paralel pe ieşirea acesteia ).

| idealman a răspuns:

Pentru filtrare iti trebuie condensator electrolitic 1000 mf. legat in paralel pe circuit, iar pentru stabilizare diode zener.