| mariusrocstar a întrebat:

as dori sa imi trimiteti o idee un sfat cei care se pricep. vreau sa fac o punte de redresare. pentru aparat de sudura. am 4 diode de putere. am incercat cu 4 diode legate in serie am incercat cu electrozi superbaz si se lipesc deci nu merge. am citit ceva pe net. o schema 2 tiristoare si 2 diode. intreb cum reglez tensiunea dintr-un titstor sincer nu stiu, astept un sfat

6 răspunsuri:
| victoreanu a răspuns:

Daca lipeste nu ai suficient curent.
Daca ai 4 diode leaga-le in punte si obtii o tensiune aproape dubla decat legandu-le in serie.
Daca nu ai diode cu radiator de racire care sa-ti suporte cateva sute de amperi las-o balta.
Ca idee o dioda pentru ce vrei tu trebuie sa cantareasca cam 400 grame minim.

| mariusrocstar explică (pentru victoreanu):

Diodele sunt de 250A 1200v exact au 400grame 1 buc. am vazut o schema pe net de punte si din 60v alternativ.am obtinut 55continu.am incercat cu superbaz se lipeste de material f greu voi incerca cu elect de aluminiu sa vad daca duce. radiatoare momentan nu am dar am vb cineva sa-mi aduca dar nu cred ca radiatoarele schimba ceva. diodele nu sau incalzit nimic

| victoreanu a răspuns (pentru mariusrocstar):

Incearca sa inversezi polaritatea.
Daca ai sudat cu + la cleste si - la masa sa le inversezi.

| idealman a răspuns:

Nu spui ce diode ai, ce curent suporta? Teoretic ar trebui sa mearga. Inceaca sa le montezi la intrarea primara.

| mariusrocstar explică (pentru idealman):

Scuze da chiar am uitat sa specific. sunt de 250A 1200V le-am legat la iesire din secundar. poti sa-mi trimiti o mica schema cu trebuie legat la primar. sunt incepator si m-ar ajuta un sfat. mersi.