| korenix a întrebat:

Pot incarca o baterie de 12v 1, 3A cu un redresor de 12v 6A?
Fundoi!

10 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Nu se incarca deloc sau foarte putin si dureaza mult. Trebuie redresor care scoate mai mult de 12v de preferat cam 13-14v iar amperajul mai mare ar trebui controlat de un dispozitiv de incarcare.

| korenix explică (pentru nutepriveste21):

Am mai incarcat baterii de 12v la redresor de 12v si a mers perfect -_- eu ma refer daca redresorul are 6A si bateria 1, 3, pateste bateria ceva?

| K0sti a răspuns:

Doar pana bubuie, daca nu-i limitezi curentul! Puneti mana si cititi, ca de aia aveti Google!

| korenix explică (pentru K0sti):

New tab-Google-TPU Hocus pocus, uite unde am ajuns.
Nu bubuie nimic daca redresorul scoate mai mult de 12v fierbe bateria. Eu la amperi ma refer, daca are ceva daca scoate 6 amperi si bateria e de 1, 3.

| K0sti a răspuns (pentru korenix):

Pai si eu ce ti-am spus mai sus? Ia vezi cum se incarca o baterie! Cat timp se tine la incarcat si cat trebuie sa fie curentul functie de capacitatea bateriei! Exista formula de calcul! De asemenea, repet, exista Google!

| korenix explică (pentru K0sti):

Pana la urma are ceva daca redresorul scoate 6A si bateria are 1, 3?
Atat vreau sa stiu ca restul stiu.

| K0sti a răspuns (pentru korenix):

Nu stii nimic, ca altfel nu puneai o stupizenie de intrebare! Normal ca are trebuie limitat curentul, cum am spus mai sus! La cat si in ce fel, gasesti pe Google!

| korenix explică (pentru K0sti):

Mor rolling on the floor)
Bubuie bateria in *** mea sau nu?
Ca nu pot sa il limitez.

| Doc22 a răspuns:

Ar fi mai bine sa incarci bateria cu unul de 12v sau mai mic
Daca incarci cu unu mai mare posibil sa sa strice bateria

| korenix explică (pentru Doc22):

Pai si eu ce am zis? -_-
Cum sta treaba cu amperi?