| ROBBYSHOW a întrebat:

Salut am o baterie de 75 de amperi si nu stiu cât trebuie ținuta pe redresor am măsurat si am văzut ca sunt 9, 3 V in ea.Cat mai trebuie sa o țin pe redresor pana se încarcă complet?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bateria ta are un element sulfatat, omori redresorul degeaba. Iti trebuie alta baterie, cu asta nu mai ai ce face, mai mult de 9V nu va mai tine.
O poti folosi doar pentru becuri, intr-o magazie sau aer liber, sau ca reducere pentru bateria noua.

9 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Redresorul decupleaza singur cand trebuie, asta daca nu e o facatura! Tu nu stii nici cat trebuie sa aiba o baterie de masina? Rusinos!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru K0sti):

Mai rusinos e raspunsul tau, ca putine redresoare decupleaza. Daca il lasi ca prostul, fierbi bateria pana la sulfatare, si mai prajesti si bobinajul.
Iar tensiunea data de baiat indica clar o baterie moarta, daca erai specialist ii scriai macar ce i-am scris eu.

| K0sti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Exact cum spuneam, facatura!

| ROBBYSHOW explică:

OK am înțeles dar dacă o mai încarcă nu pornește mașina măcar sa ajung pana la un service sa cumpăr alta

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ROBBYSHOW):

Verifica tensiunea din cand in cand; daca e doar la inceputul incarcarii, mai sunt sanse sa urce tensiunea, iar bateria sa fie doar descarcata, nu si defecta.
Dar daca sta de mai mult de 3 ore, si a inceput de la o tensiune mai mare de 7v, bateria ta e defecta.

| ROBBYSHOW explică:

Nu cred ca ar fi defecta mașina a stat 2 saptamâni si ceva fără sa fie pornita deloc si m-a gândesc ca sa consumat.Nu am înțeles ce ai vrut sa îmi spui in ultimul aliniat ce se întâmpla dacă sta mai mult de 3 ore. Daca ai putea sa îmi explici ți-aș fi recunoscutor

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ROBBYSHOW):

Daca e la incarcat bateria de 3 ore, si nu creste macar cu un Volt pe ora, inseamna ca e defecta.
Daca ramane la 9V si ceva timp de mai mult de o ora, inseamna ca nu lucreaza un element in ea. In functie de cate capacele are bateria pe ea, atatia elementi sunt.
Daca ai apa distilata, poti deschide capacele (cu grija, sa nu intri in contact cu acidul din baterie), sa torni putina apa in gaurile in care se vad bucatile de plumb neacoperite de lichid.
Durata de incarcare depinde de capacitatea bateriei si de puterea redresorului.
Ideal la bateria de 75Ah ar fi o incarcare cu redresor de 10Ah, timp de 8-12 ore. Sper sa nu gresesc, chestiile astea le stiu de la tatal meu, el face si redresoare happy

| ROBBYSHOW explică:

OK am sa încerc sa o pun pe redresor sa văd dacă își revine dacă nu cumpăr alta.multumesc pentru răspuns.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ROBBYSHOW):

Chiar daca isi revine, daca tensiunea a scazut sub 11 V a pierdut 50% din capacitate.
Functioneaza pana la iarna in cel mai bun caz.