| anonim_4396 a întrebat:

URGENT. DAU FUNDA! Am nevoie de un raspuns adevarat la o intrebare pentru IT-isti sau cei care se pricep cat de cat.
Sunt conectata tot timpul la o retea fara parola de Wi-Fi, sub numele acesteia scrie asa: Information sent over this network might be visible to others.
Ok, am inteles pe internet ca propietarul/propietara acelei retea, poate vedea tot ce fac, pe ce intru, parolele etc. dar. nu e de ajutor setarile acestea pe care le am in laptop?
http://oi57.tinypic.com/qybmtd.jpg

Vreau sa stiu daca acele setari ma ajuta cu ceva?
Chiar ma deranjeaza faptul ca cineva, poate vedea ce scriu acum si mai precis, parolele mele.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Information sent over this network might be vizible to others...nu se refera la ceea ce crezi tu. Proprietarul routerului, de unde iei tu internet, poate vedea ca esti conectat la routerul lui, si ca tu primesti date la tine ( laptop-ul trimite, si primeste pachete ) asta nu inseamna ca poate vedea pe ce site-uri intrii tu, s.a.m.d. Discovery network, pune-l pe on, ca sa te poti conecta oricand in cel router din My computer -> network ( bara din stanga ) si introducand user-ul si parola admin admin, vei vedea ca acel router trimite pachete catre tine. Proprietarul ca sa poata sa te impiedice pe tine sa nu te mai poti conecta la acel router il poate parola, poate intra in router deconectadu-te de la el, sau poate face reteaua wireless invizibila. Deci lasa network discovety pe on ca nu se intampla nimic, si nici proprietarul acelui router nu are ce sa-ti faca.
Bft! happy

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Unu la mână. Jipa95 bate câmpii ca întotdeauna, și se mai și bate cu cărămida în piept ca îi depanator de calculatoare laughing)))
Doi. Dacă vrei securitate la parole atunci nu mai trebuie să folosești o rețea necriptată. deoarece orice coptil de pe stradă ce pune mâna pe un blacktrak linux și un dicționar foarte bine pus la punct va reuși să îți decripteze parolele și să ți le afle.
3 Setările ce le-ai prezentat nu ai nici o legătură cu Wifi-ul.Acele setări se refera la sharing-ul de fișiere în LAN(cum îi pe samba în linux)
4 Proprietarul router-ului va știi dioar pe ce site-uri ai navigat.Din router simplu nu se pot afla date confidențiale, dar în schimb pachetele(așa le zice) transmise și primite pot fi decriptate folosind de exemplu ce ți-am scris mai sus.
Concluzia:
Vrei securitate? folosește net wifi parolat ce are un router performant și metode de criptare wpa2, sau strânge bănuți și ia-ți un router, asta dacă ai net pe cablu(un router și daca îi unu second la 40-50 ron, tot e mult peste ceea ce e acum). Succes

| K0sti a răspuns:

Poate vedea, doar traficul! Nu vede ce scrii tu acum! Insa daca are priceperea necesara si cu ajutorul unor unelte dedicate, poate descifra acel trafic si atunci informatiile obtinute sunt mult mai amanuntite. Insa nu e simplu si trebuie sa cunoasca meserie pentru asta.

| Ax3LdeV a răspuns:

1 - setarie de sharning trebuie puse pe off daca nu vrei sa iti vada cineva ce ai in pc
2 - eroarea data apare la multe adaptoare wireles asta e pentru ca conexiunea wifi nu are parola.
2 - Partea cu interceptatul datelor din cate stiu eu e ilegala : dd-wrt + wallwatcher vezi toate informatiile care trec prin router.tot ce am spus a fost testat