| eXtremeAdy a întrebat:

as vrea sa trec de la windows 7 la linux ubuntu, insa nu stiu ce versiune de ubuntu este ideala pentru pc-ul meu, mentionez ca am un pc cu un procesor Intel pentium 4 631 de 3ghz, ram ddr2 de 512 mb, hard sata de 40 gb. Daca se poate va rog sa-mi recomandati o versiune de ubuntu care sa poata rula pe acest sistem,

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu chiar orice versiune de linux. Cele mai noi versiuni consuma 500 mb numai idle. Eu ti-as recomanda lxde, dar sa nu fie prea simplu... incerci si vezi daca e ok. http://lxde.org/

| introduaicinumele a răspuns:

Daca ai rulat Windows 7 poti rula si orice versiune de Linux! laughing

Eu recomand ultima vers de Ubuntu!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Linuxul consum in general mult mai putin resurse decat windows ul deci ar trebuie sa fie ok orice versiue. asa de curiozitate cum a mers wind 7 pe 512 ram?

| Samme a răspuns (pentru suntserios):

Merge destul de prost, am incercat eu pe fostul meu PC. Nu e groaznic, dar se vede ca e prea mult pentru 512 RAM.

| eXtremeAdy explică (pentru suntserios):

Cu grafica aero mergea cat de cat decent, puteam navinga cat de cat decent pe net, ma puteam uita la filme, puteam asculta muzica, puteam lucra in office.etc, ca sa pot juca un joc desigur ca un joc mai mic si in general daca vream sa fac altceva trebuia sa scot multe de prin el si inclusiv sa trec la grafica clasica.