| Alexandru_Cristea_1993 a întrebat:

am un sistem pc cu : dual core 3. 2ghz, memorie ram de 4GB, placa video 1GB 128bitzi si placa de baza gigabite, intrebarea mea este urmatoarea : Ce placa de baza mi-ar trebui avand in vedere ca eu as dori sa-mi pun un procesor i3, si tin sa spun ca atunci cand am marit memoria ram, cei de la service mi-au spus ca placa de baza nu suporta mai mult de 4GB.
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| robert0802004 a răspuns:

Uita-te aici:http://www.altex.ro/......ocket/1150
Orice placa de baza de acolo suporta Intel core I3 si minim 16GB ram din cate vad.Zic sa cumperi unda de peste 200-300 lei.Intel core i3 are nevoie de o placa de baza cu socket 1150.Toate de acolo au socket 1150.

| robert0802004 a răspuns (pentru robert0802004):

Una* scuze pentru greseli.

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Daca placa de baza nu-ti suporta decat 4gb, inseamna ca nu poti sa pui nici procesoare mai noi precum i3/i5. Este o placa de baza mai veche pe skt 775.

| ion1731 a răspuns (pentru Jipa95):

Placa lui e foarte nasoala. la mine e tot socket la775 si e mega arhaica- are peste 6 ani deja si suporta 8gb ram.

| ion1731 a răspuns (pentru Jipa95):

La mine e un gigabyte g41 mega arhaica si suporta 8 gb, poate cei de la service is niste prosti.Ia si cauta pe net placa ta de baza si vezi singur ce suporta. Daca socket-ul e lga 775 nu-i problema. Poti pune alt tip de procesor quad core 3. x ghz - cu nimic mai rau decit un i3.Cum ar fi Intel xeon ( anumite modele) sau Intel core 2 extreme sau Intel qxxxx gasesti ceva precis.

| Alexandru_Cristea_1993 explică:

Gigabite g41 este si a mea (parca), dar cand am spus tipului de la service ca doresc 8gb si un i3 pe el a spus ca poate sa puna doar 4gb ca nu suporta placa. Si nici nu are rost să ma uit dupa i3. Acestea fiind spuse as avea nevoie de 2/3 informatii cu privire la ce placa ar fi buna. Multumesc anticipat la final voi oferii funda!