| RadioactiveUranium a întrebat:

Buna ziua!

As dori sa stiu cum as putea sa stiu ce windows ar mai putea rula pe calculatorul meu.Acum am windows xp sp1 dar am si un cd cu windows 7 si as vrea sa stiu daca poate rula pe calculatorul meu. Exista programe speciale care imi spun asta sau ceva? Va rog urgent.Acum as vrea sa il instalez si nu vreau sa fac vreo prostie ca nu mai celalalt windows.

Răspuns Câştigător
| Bardea_Dragos_1997 a răspuns:

Conform PC WORLD, cerintele minime pentru Windows 7 sunt:

- procesor: 1GHz (32 bit sau 64 bit)*
- memorie: 1 GB(32bit)/2 GB(64bit)*
- spatiu pe hard disk: 20 GB*
- placa video: 128 MB (cu suport DirectX 9 pentru interfata Aero)*

Cerinţele minime hardware pentru Windows XP Home Edition sunt:

Procesor Pentium 233 megaherţi (MHz) sau mai rapid (se recomandă 300 MHz)
Cel puţin 64 megaocteţi (MO) de RAM (se recomandă 128 MO)
Cel puţin 1, 5 gigaocteţi (GO) de spaţiu disponibil pe hard disk
Unitate CD-ROM sau DVD-ROM
Tastatură şi un mouse Microsoft sau un alt dispozitiv de indicare compatibil
Placă video şi monitor cu rezoluţie Super VGA (800 x 600) sau mai mare

| RadioactiveUranium explică (pentru Bardea_Dragos_1997):

Si cum pot afla astea.Ma duc undeva prin control panel sau altundeva?

| RadioactiveUranium explică (pentru Bardea_Dragos_1997):

Memorie:2020 mb
Procesor:1, 80 GHz
Placa video:128 MB
DirectX Features:
Direct Draw Acceleration
Direct 3d acceleration.

Cu aceste cifre pot instal win 7?

4 răspunsuri:
| IloveDamon a răspuns:

Depinde de specificatii si cerintele sunt pe site-ul Microsoft.

| BlanqueBwaa a răspuns:

Normal Windows 7 ar merge ok de la 2gb ram in sus acum depinde si de placa de baza, ramul calculatorului tau. eu ti-as recomanda windows xp este cel mai bun din punctul meu de vedere.