| octav005 a întrebat:

Buna. Ziua. Exista vreo diferență între căștile cu jack de 3.5 și căștile cu mufa usb c?

Mă refer la sunet. Calitate.

Eu dețin un Samsung Galaxy A 51. Și am și jack de căști 3.5 și usb c. Funcționează pe ambele.

14 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu există, acelasi circuit scoate sunetul, indiferent că-l scoate pe Jack sau usb

| octav005 explică (pentru Frank51):

Mă gândeam că pe usb c este sunet digital?

| Frank51 a răspuns (pentru octav005):

Cum definești tu sunetul digital? Te referi la partea de decodare? Decodarea nu are nicio treabă cu ieșirea.

| octav005 explică (pentru Frank51):

Asa auzisem de la cineva. ca pe mufa usb c si cea de iphone lighting cica este sunet digital

| Frank51 a răspuns (pentru octav005):

Deci tu când asculți o melodie îți intră biții direct în creier? Sau auzi sunet, presiune acustică care îți mișcă melcul din ureche? Hai sa o luam copilărește, sunetul digital e ăla tăiat în bucăți(8biti 16 biți 32 biți), și un DAC convertește biții într-un semnal sinusoidal curat, care apoi îți ajunge la urechi.

| octav005 explică (pentru Frank51):

Nu stiu cum sa iti spun, dar am incercat casti de 2mil jumate, casti in ear de la beats, si se aude tare si bine pe jack de 3, 5.
APOI am incercat niste casti no-name gen model de iphone pe usb c, si nu poti sa asculti la maxim, deci se aude dublu ca sunet, oare prin acea mufa amplifica sunetul?

| Frank51 a răspuns (pentru octav005):

Ce legătură are volumul cu ceea ce am discutat? Presupun că nu ai habar ce am spus și deci vorbesc degeaba...

Se poate auzi mai tare sau mai încet în funcție de rezistivitatea căștilor.

| octav005 explică (pentru Frank51):

Eu sunt sigur, ca prin usb c este semnal digital, si nu ma refer la cel audio, ci si pe partea de video, sunt destule monitoare care se conecteaza prin usb c de la telefon si au si rezolutie 4k, ala nu mai e semnal digital?

| Frank51 a răspuns (pentru octav005):

Ți-am explicat tot procedeul mai sus, dar din păcate pregătirea ta este insuficientă ca să înțelegi conceptele astea.

| octav005 explică (pentru Frank51):

Si am un mp3 player cu iesire optica. nici acela nu e semnal digital?

| Frank51 a răspuns (pentru octav005):

Toate sunt semnale digitale, pana când ajung la DAC. Când ies din DAC sunt analogice. Mai vorbesc mult singur? laughing

| NLS a răspuns:

Calitatea si intensitatea semnalului audio NU are nici o treaba cu mufa, fie ea de tip jack, sau USB Type-C,
ci cu DAC-ul care il produce/transforma,
si eventual cu ecranarea cablurilor/firelor,
precum si grosimea lor, daca vorbim despre distante foarte mari intre sursa si sistemul de sunet. (dar la castile de telefon nu e cazul)

Mufa USB Type C NU amplifica sunetul, aplificatorul castilor il amplifica.

Nici macar cablul optic digital (cu conectori toslink) nu amplifica sunetul, doar il transporta.

| octav005 explică (pentru NLS):

Și atunci care e treaba ca prin jack de 3, 5 am folosit zeci de casti, chiar și cele de firma. Iar și prin mufa tip c. Căștile aveau mufa tip c. Și se auzea mult m.ai tare. Adică este diferența de volum

| Zuzu1991 a răspuns:

Lasa-l pe Frank ca e "expert"

NU exista sunet digital, ci numai analogic, cu asta sunt de acord, efectiv orice solutie de sunet (casti, boxe, etc.) sunt pur analogice pentru ca sunetul e practic un curent sinusoid care impinge o bobina
DAR
cu cat circuitul analogic e mai scurt si cu mai putine mufe, cu atat sunetul e mai bun
asta e la modul ULTIMUL CATEGORIC

iar usb type c NU SCOATE SUNET ANALOGIC... PUNCT
https://www.soundguys.com/usb-audio-explained-18563/
"Switching to USB audio simply moves the DAC and amp components from inside the smartphone to the inside the headphones or dongle cable."

deci, practic conversia digital analog se face in casti nu in telefon, nu mai exista nici o mufa dupa DAC iar cablul analog e mai scurt = calitatea sunetului mai buna