| CristianApetrei a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop Samsung si mi-a venit cu windows 8 instalat si vreau sa-mi pun windows 7. Cand bag dvd cu windows 7 imi da o eroare windows setup experienced an unexpected error. plzzzz help

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Atunci procedeaza ca aici, numai foto cu albastru deschis referitoare la W8.
Accesezi UEFI din W8.
http://www.eightforums.com/......s-8-a.html

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

In primul rand vezi daca gasesti drivere pentru windows 7, ca s-ar putea sa muncesti de pomana! Uite si de ce: http://www.epasystems.ro/hp15-d051sq-drivere-fake-win7/

| horia2012 a răspuns:

Daca ai fi verificat partitia pe care e instalat Windows, nu ai fi patit asta. Intra in BIOS cu f1, f2, f10, delete, una din ele si cauta in meniu "Security" sau "Security Settings". Pe urma cauti "Secure boot configuration", si debifezi "secure boot".
-Cauta undeva in meniul de boot UEFI, care acum este "enabled", schimbi "disable"
Save and exit. restart. bagi DVD-ul si incerci din nou.
Nu pot sa-ti dau mai multe indicatii pentru ca depinde de BIOS. La fiecare calculator e altfel.

| CristianApetrei explică (pentru horia2012):

Problema...nu ma lasa sa selectez uefi

| horia2012 a răspuns (pentru CristianApetrei):

Sigur DVD-ul cu W7 e bun? Acuma mai ai vreun Windows instalat pe laptop?

| CristianApetrei explică (pentru horia2012):

Dvd-ul este bun pentru ca mi-am instalat si pe pc...am gasit uefi dar nu ma lasa sa-l selectez si dau disable

| CristianApetrei explică (pentru horia2012):

Am pe laptop win 8

| horia2012 a răspuns (pentru CristianApetrei):

Atunci procedeaza ca aici, numai foto cu albastru deschis referitoare la W8.
Accesezi UEFI din W8.
http://www.eightforums.com/......s-8-a.html