| MaximClaudiu a întrebat:

Buna ziua TPU.
Am de ceva timp o problema la unitate, si aici ma refer la partea hardware. Incepand de saptamana trecuta, de fiecare data cand deschid PC-ul, tiuitul ala care e normal sa se auda de fiecare data cand deschizi calculatorul, suna in mod repetat, ca si cum ar fi o bomba cu ceas ( asa am crezut prima data ).
Daca il las asa, tiuie in continuu, nu se deschide windowsul, ramane ecranul negru, trebuie sa ii dau un restart si abia atunci merge normal.

Solutii?

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Numara cate beep-uri scoate, si apoi in functie de tipul de bios ce il are pc, poti stii ce defectiune are.

| MateiSebastian a răspuns:

Uita-te pe pagina asta, poate găsești problema și mai apoi rezolvarea:

http://www.computerhope.com/beep.htm

| MaximClaudiu explică (pentru MateiSebastian):

M-am uitat pe site-ul tau, insa am o problema:
nu stiu ce bios am, si nu pot deschide unitatea deoarece este inca in garantie, si in plus, numarul meu de beep-uri nu corespunde cu nimic din ce scrie pe site-ul ala, in plus sunt in jur de +30 scurte si 3 lungi.
stii cum pot sa imi aflu biosul?

| MateiSebastian a răspuns (pentru MaximClaudiu):

Start--> Run--> Cmd.exe--> ENTER
După ce s-a deschis fereastra, scrii :

systeminfo

O să vezi doua coloane; în stânga vei vedea linia:

BIOS Version:

În continuarea ei va fi scrisă versiunea de BIOS.

| GrappHix a răspuns:

Fraier

| mihailelea a răspuns:

De obicei este o problema de la memoria RAM.
Scoate placta si incearca sa o cureti pe contacti cu ceva uscat. Si sufla de praf slotul inainte sa bagi placuta inapoi.