| BatmaN20 a întrebat:

Trebuie sa fac un program in Borland C++ Builder pentru scoala si nu am idei. Ma puteti ajuta cu niste idei? (P.S. :Nivel de clasa a a X-a). Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fa un joculet de cultura generala (intrebari, rspunsuri, punctaj)

| BatmaN20 explică (pentru suntserios):

Am facut programul (10 intrebari cu doua variante de raspuns la fiecare din ele) si nu stiu cum sa fac sa calculez punctajul (de ex. cate un punct pentru fiecare intrebare). Vreau sa imi afiseaze punctajul obtinut pe ultimul 'Form'. Imi poti spune te rog cum sa fac asta?

| Kanghu a răspuns (pentru BatmaN20):

Verifici la fiecare intrebare daca raspunsul e corect. Daca raspunsul e corect, maresti valoarea variabilei care tine numarul de puncte cu 1.

| BatmaN20 explică (pentru Kanghu):

Unde fac asta? In fiecare form?( daca, da: variabila aia apare in fiecare form facut de mine?)