| GulDan a întrebat:

Ca sa ajung sa fac bani din desene, ce e mai important?

Sa exersez pe foaie sau prin programe photoshop,illustrator, etc?

Răspuns Câştigător
| SilverF8ith a răspuns:

Cand am spus rami pe software ma refeream rami pe "programe" pentru ca de capatat experienta din desenat pictat etc... ajuta foarte mult imaginatia si dezvolta creativitatea.
Poti foarte usor sa incepi sa lucrezi cu programe profesionale de design grafic si poti foarte usor a invata. (ex: Sotia mea a studiat limba si literatura romana si acuma fara studi in domeniu este grafic&media print/non-prin designer la o coorpornatie in Germania, tot ce a avut pasiunea pentru desen si pictura.)
Iti pot da sfaturile care i le-am oferit si ei de a ajuns unde a ajuns.

1. Fa rost sa ai un monitor mai mare sau daca nu ai monitor nu te speria poti lega calculatorul direct la un tv si rezolvi de ai un monitor foarte mare :)

2. DOwnloadeaza sau vb cu prieteni care se pricep sa iti instaleze pachetul Adobe Photoshop, ilustrator, indesign CS6.

3. (Optional: cumpara-ti o tableta grafica.) Daca doresti sa ajungi foarte experimetnat in acest domeni iti vei dori sa faci experienta si cu asa ceva.

4. Urmareste tutoriale pe youtube si recreaza in timp real ceea ce vezi ca la final sa ai acelasi produs... ca sa iti imbunatatesti tie abilitatiile de munca in acel program.

EX: baiatul este foarte bun in Photoshop:
https://www.youtube.com/channel/UCgdxoX39qtM18f-lrzq0F-g

Si asa cauti tutoriale si despre celeletalte ilustrator si indesign dupa ce stapanesti foarte bine photosop-ul

5. Daca ai un fundal cu scolarizare in pictura si arta si etc te va ajuta, daca nu cauta pe net ce inseamna culorile contrastele linile si etc.

Sper ca te-am putu sfatui indeajuns de bine incat sa iti poti face o ideea despre ceea ce iti doresti sa faci in continuare.
Eu iti doresc bafta in continuare!

3 răspunsuri:
| Jokyo a răspuns:

Prin programe big grin

| SilverF8ith a răspuns:

Din desene este foarte bine pentru un exercitiu fizic dar daca candva doresti bani din asta... rami pe software astfel poate ajungi sa fii un graphic designer pentru o companie de webdesign software si etc. Astfel de oameni sunt cautati in strainatate foarte mult, acuma tu stii ce iti doresti mai bine.
Bafta in continuare!

| GulDan explică (pentru SilverF8ith):

Mersi pentru sfatbig grin Dar nu inteleg ''rami pe software'' adica? si eu nu prea le am cu programele daca stii cum pot sa invat si eu sa fac cum ai zis din astea pentru siteuri? Mersi din nou!

| SilverF8ith a răspuns (pentru GulDan):

Cand am spus rami pe software ma refeream rami pe "programe" pentru ca de capatat experienta din desenat pictat etc... ajuta foarte mult imaginatia si dezvolta creativitatea.
Poti foarte usor sa incepi sa lucrezi cu programe profesionale de design grafic si poti foarte usor a invata. (ex: Sotia mea a studiat limba si literatura romana si acuma fara studi in domeniu este grafic&media print/non-prin designer la o coorpornatie in Germania, tot ce a avut pasiunea pentru desen si pictura.)
Iti pot da sfaturile care i le-am oferit si ei de a ajuns unde a ajuns.

1. Fa rost sa ai un monitor mai mare sau daca nu ai monitor nu te speria poti lega calculatorul direct la un tv si rezolvi de ai un monitor foarte mare :)

2. DOwnloadeaza sau vb cu prieteni care se pricep sa iti instaleze pachetul Adobe Photoshop, ilustrator, indesign CS6.

3. (Optional: cumpara-ti o tableta grafica.) Daca doresti sa ajungi foarte experimetnat in acest domeni iti vei dori sa faci experienta si cu asa ceva.

4. Urmareste tutoriale pe youtube si recreaza in timp real ceea ce vezi ca la final sa ai acelasi produs... ca sa iti imbunatatesti tie abilitatiile de munca in acel program.

EX: baiatul este foarte bun in Photoshop:
https://www.youtube.com/channel/UCgdxoX39qtM18f-lrzq0F-g

Si asa cauti tutoriale si despre celeletalte ilustrator si indesign dupa ce stapanesti foarte bine photosop-ul

5. Daca ai un fundal cu scolarizare in pictura si arta si etc te va ajuta, daca nu cauta pe net ce inseamna culorile contrastele linile si etc.

Sper ca te-am putu sfatui indeajuns de bine incat sa iti poti face o ideea despre ceea ce iti doresti sa faci in continuare.
Eu iti doresc bafta in continuare!