| Jony123 a întrebat:

Care e diferenta dintre un windows de 32 de biti si unul de 64 de biti?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Daca un procesor este construit pe 32 de biti inseamna ca acesta este capabil sa proceseze in total 32 de biti simultan si poate accesa pana la 4 GB de memorie, iar un sistem de operare de 32 de biti este un sistem de operare ce poate folosi toti cei 32 de biti ai procesorului.
Un procesor de 64 de biti este capabil sa lucreze cu 64 de biti, iar un SO pe 64 este un sistem de operare ce poate folosi toti ce 64 de biti ai procesorului.
Marea diferenta o constituie cantitatea de memorie cu care se poate lucra.

6 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Fredie 351- lasa ironia deoparte, am ajutat pe masura cunostintelor posedate de mine. Daca stii ceva in plus in in ceea ce implica pc-urile, te rog, dovedeste, de pe google oricine se poate inspira. Numai bine.

| Vizitiul a răspuns:

Fredie 351- nici un fel de problema, amice! Nu era cazul imi ceri mie iertare, oameni suntem, ne ajutam si ne completam reciproc. Pana la urma asta-i menirea TPU, presupun.

| Fredie a răspuns:

Simpatic raspuns mai Dany. :) Stii tu ceva, dar nu chiar tot. SO pe 32 biti iti va recunoaste maxim 3. 25 GB de memorie ram, iar unul pe 64 de biti poate recunoaste mult mai mult.
http://www.go4it.ro/......7-5026472/
Sper sa te ajute si linkul meu, pentru a intelege mai multe. Daca instalezi un SO pe 64 de biti ai nevoie si de software dedicat, in speta drivere pentru 64 biti, samd. Vor functiona pe el si softuri create pentru 32, dar nu vor folosi la capacitate maxima puterea de calcul a sistemului. Bye.

| Fredie a răspuns:

Mai Dany, imi cer iertare daca te am suparat. Nu trebuie sa ti dovedesc tie nimic si in general nimanui. Nu stiu de unde ai scos perla asta cu google, dar in fine e treaba ta. Am pus un link, pentru ca nu am nici timp si nici rabdare sa i scriu romane cu diferentele dintre ce inseamna 32 si 64 de biti, atata tot. Scuze inca o data daca te am deranjat. Bye.

| Jony123 explică:

Dany are fundita finca a explicat cit de cit, iar locul 2 il are fredie 351...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

32 e mai clar si mai drept si 16 e mai slab la claritate si mai stramb laughing